USA będą rozmawiały z Iranem nt. stabilizacji w Iraku
Biały Dom potwierdził, że przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Iranu
spotkają się "w nadchodzących kilku tygodniach" w Bagdadzie, by
omówić kwestie dotyczące stabilizacji i bezpieczeństwa Iraku.
Rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe powiedział, że "w następnych tygodniach można spodziewać się spotkania ambasadora (Chestera) Crockera z Irańczykami". Celem spotkania - według rzecznika - jest "chęć upewnienia się, że Iran jako największy sąsiad Iraku odgrywa tam konstruktywną rolę".
Informację tę potwierdziło również irańskie MSZ. Iran będzie rozmawiał ze stroną amerykańska w Bagdadzie w celu wspierania irackiego rządu i wzmacniania bezpieczeństwa w Iraku - powiedział rzecznik irańskiego MSZ Mohammad Ali Hosseini.
Agencja IRNA nie podała dokładnie, kiedy miałoby dojść do irańsko- amerykańskich rozmów. Z wypowiedzi Hosseiniego wynika, że miałyby one się odbyć "zdecydowanie w Iraku; a ich dokładna data i ranga delegacji będą znane do piątku".
Jak powiedział rzecznik podróżującego po Bliskim wschodzie wiceprezydenta USA Dicka Cheneya, kilku przedstawicieli strony amerykańskiej wyraziło chęć rozmów z Iranem na temat Iraku i jasno określiło, że będą one prowadzone na poziomie ambasadorów.
Na początku maja irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki i amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice wymienili jedynie grzeczności na marginesie międzynarodowej konferencji w sprawie stabilizacji Iraku w egipskim Szarm el-Szejk. Politycy nie prowadzili natomiast żadnych konkretnych rozmów; o sytuacji w Iraku rozmawiały wówczas delegacje obu krajów.
Rice oświadczyła, że jeśli Iran ustąpi w konflikcie o jego program nuklearny, Waszyngton będzie gotów "przemyśleć politykę minionych 27 lat i rozpocząć z Teheranem rozmowy na wiele tematów".
Stosunki na linii Waszyngton-Teheran są od lat napięte. Kraje nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych od ponad ćwierć wieku.
USA oskarżają Iran zarówno o wspieranie szyickich milicji w Iraku jak i dążenie do zdobycia broni atomowej. Władze w Teheranie twierdzą, że ich program nuklearny ma pokojowy charakter i służy produkcji energii elektrycznej.
W marcu Rada Bezpieczeństwa ONZ, w odpowiedzi na irańską odmowę wstrzymania procesu wzbogacania uranu, zaostrzyła przyjęte 23 grudnia 2006 roku restrykcje wobec tego kraju i wyznaczyła 60- dniowy termin wstrzymania tego procesu.