Trwa ładowanie...
d37mabz
Reuters
22-04-2003 18:41

US Steel, LNM złożyły oferty na PHS,wycofał się Arcelor

Brytyjska spółka LNM i amerykańska U.S. Steel złożyły we wtorek
wiążące oferty w przetargu prywatyzacyjnym na największego polskiego producenta stali,
Polskie Huty Stali (PHS). Obydwie firmy walczą tym samym o dominującą pozycję na rynkach
Europy Środkowo-Wschodniej.

d37mabz
d37mabz

Ministerstwo skarbu potwierdziło otrzymanie do wtorku dwóch ofert przetargowych. Trzeci oferent, luksemburski Arcelor, nieoczekiwanie wycofał się z przetargu.

"Jestem przekonany, że Europa Środkowo-Wschodnia ma szansę stać się najbardziej konkurencyjnym dostawcą wyrobów ze stali dla całego kontynentu" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Sudhir Maheshwari z LNM, potwierdzając tym samym złożenie oferty przetargowej przez swoją firmę.

Zakup deficytowych PHS podwoiłby produkcję stali LNM, która obecnie wynosi siedem milionów ton w regionie. W 2001 grupa zwiększyła udział w Rumunii, a w tym roku przejęła kontrolę nad czeskim zakładem Nova Hut.

U.S. Steel, największy amerykański przetwórca stali, posiada dochodowe zakłady w Koszycach na Słowacji, zajmujące się produkcją wysokiej jakości produktów płaskich dla przemysłu samochodowego i AGD.

d37mabz

Amerykańksi inwestor poinformował, że w przypadku powodzenia jego oferty zastosuje tę samą procedurę co w innych krajach Europy, czyli między innymi wprowadzi stosowane w amerykańskim koncernie praktyki zarządzania oraz skoncentruje się na nowych inwestycjach kapitałowych.

"Wnosimy nową jakość do Europy. Zainwestowaliśmy na Słowacji, ponieważ wielu naszych klientów z USA, będących obecnie w Europie, oczekiwało globalnego rozwoju firmy" - powiedział John Goodish, szef słowackiego oddziału U.S. Steel Kosice.

Żadna z firm uczestniczących w przetargu nie chce ujawnić szczegółów swoich ofert, powołując się na klauzulę tajności, podpisaną z polskim rządem.

WYŚCIG DWÓCH

d37mabz

W zeszłym tygodniu sekretarz stanu w ministerstwie skarbu Andrzej Szarawarski powiedział Reuterowi, że rząd, spodziewa się złożenia trzech ofert przetargowych.

Jednak analitycy stwierdzili, że potencjalne przejęcie PHS przez Arcelora, powstałego po zeszłorocznej fuzji francuskiego Usinora, hiszpańskiej Aceralii i luksemburskiego Arbedu, mogłoby łatwo zostać zablokowane przez prawodawców UE, powołujących się na przepisy prawa konkurencji.

Arcelor, największy światowy producent stali, który przeprowadził due dilligence ksiąg rachunkowych PHS, poinforomował we wtorek po południu, że nie złożył oferty przetargowej. Firma argumentuje swoją decyzję niemożliwością osiągnięcia porozumienia z polskim rządem co do swojego zaangażowania w inwestycję.

d37mabz

Jak powiedział wiceminister skarbu Andrzej Szarawarski, rząd ma do 12 maja zdecydować, czy zamierza prowadzić równoległe rozmowy z dwoma potencjalnymi inwestorami, czy też wybrać jednego potencjalnego nabywcę do wyłącznych negocjacji.

Restrukturyzacja PHS, powstałych w zeszłym roku w wyniku połączenia czterech hut, wymaga dużych nakładów inwestycyjnych, w celu zwiększenia zakresu produkcji, oraz twardych negocjacji ze związkami zawodowymi dotyczących zmniejszenia zatrudnienia.

W pierwszym etapie sprzedaży PHS, inwestor wykupi 1,6 miliarda złotych długu hut wobec państwowych dostarczycieli energii i Polskich Kolei Państwowych (PKP)
. Dług, najprawdopodobniej przejęty z uwzględnieniem zniżki, zostanie zamieniony na akcje PHS.

Następnie rząd oczekuje, że inwestor wyłoniony w przetargu zainwestuje w firmę 150 milionów dolarów poprzez podwyższenie kapitału akcyjnego. Suma ta zostanie przeznaczona na unowocześnienie polskich zakładów.

W ostatnim etapie skarb państwa zamierza sprzedać pozostałe akcje inwestorowi branżowemu lub pozostawić w swoim posiadaniu 25 procent udziałow plus jedną akcję PHS.

d37mabz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37mabz
Więcej tematów