Trwa ładowanie...

"Urządzili Meksykanom najgorsze święta"

Radni stolicy Meksyku, miasta Meksyk, jako pierwsi w Ameryce Łacińskiej przyznali pełne prawa małżeńskie parom homoseksualnym. - Urządzili Meksykanom najgorsze święta - komentował Armando Martinez z Kolegium Adwokatów Katolickich.

"Urządzili Meksykanom najgorsze święta"Źródło: AFP
d4gl01x
d4gl01x

Zmiana pozwoli związkom tej samej płci na adopcję dzieci, ubieganie się o wspólny rachunek bankowy, spadek i korzyści wynikające z ubezpieczenia małżonka.

Decyzję rady miejskiej poparło 39 radnych, sprzeciw wyraziło 20. Głosowaniu towarzyszyły entuzjastyczne okrzyki zwolenników.

Przewiduje się, że prezydent miasta Marcelo Ebrard z lewicowej Partii Rewolucji Demokratycznej (PRD) podpisze uchwałę.

Decyzja wzywa do zmiany definicji małżeństwa w miejskim kodeksie cywilnym. Obecnie wskazuje, że to związek mężczyzny i kobiety. Nowy termin objaśniany jest jako "wolny związek dwojga ludzi".

d4gl01x

Zdominowana przez lewicę rada miejska stolicy Meksyku podjęła już szereg uchwał niepopularnych w pozostałych częściach kraju; m.in. zezwoliła na aborcję do 12 tygodnia ciąży. Decyzja spotkała się z ostrą krytyką, a 32 meksykańskie stany uchwaliły zapis prawny o początkach życia od chwili poczęcia.

Konserwatywna partia prezydenta Felipe Calderona zobowiązała się do walki z legalizacją związków tej samej płci w salach sądowych. Homoseksualizm jednak jest w Meksyku powszechnie akceptowany, a pary gejów mogą otwarcie chodzić za rękę po niektórych częściach stolicy. Ponadto coroczna parada gejowska przyciąga do Meksyku dziesiątki tysięcy ludzi.

Decyzji radnych ostro sprzeciwił się meksykański Kościół. - Pozwalają na adopcję i jednym maźnięciem pióra usuwają definicję "ojca" i "matki" - podkreślił Armando Martinez.

Lewicowy radny Victor Romo bronił decyzji władz miasta, mówiąc, że to historyczny dzień.

d4gl01x

"Przez wieki niesprawiedliwe prawa zakazywały małżeństw między białymi i czarnymi, Indianami i Europejczykami - mówił. - Dziś te bariery zniknęły".

Jak na razie tylko siedem krajów w świecie zgadza się na małżeństwa homoseksualne: Kanada, Hiszpania, RPA, Szwecja, Norwegia, Holandia i Belgia. Ponadto w USA prawo stanowe pozwala na ślub osób tej samej płci w Iowa, Massachusetts, Vermoncie, Connecticut i New Hampshire.

Pierwszym miastem Ameryki Łacińskiej, które zgodziło się na rejestrację związków partnerskich osób tej samej płci było Buenos Aires. Później podobne kroki podjęły inne ośrodki Argentyny, a w ślad za nimi - inne latynoamerykańskie regiony. Urugwaj zalegalizował związki partnerskie w całym kraju.

d4gl01x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gl01x
Więcej tematów