Uruchamiają wszystkie reaktory jądrowe. Co tydzień nowy
Francuski minister ds. transformacji energetycznej powiedział w piątek, że krajowy gigant energetyczny EDF zobowiązał się do ponownego uruchomienia wszystkich swoich reaktorów jądrowych do zimy. Ma to pomóc krajowi w przezwyciężeniu szerokiego kryzysu energetycznego pogłębionego przez wojnę w Ukrainie.
Agnes Pannier-Runacher powiedziała, że rząd podejmuje kroki, aby "unikać restrykcyjnych środków" dotyczących zużycia energii w szczycie zimowego sezonu. Decyzje zapadły po specjalnym spotkaniu rządowym dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego.
Francja korzysta z energii jądrowej w około 67 proc. — więcej niż jakikolwiek inny kraj — oraz z gazu w około 7 proc. W tej chwili 32 z 56 reaktorów jądrowych we Francji są wyłączone z powodu zwykłej konserwacji, a w niektórych przypadkach w celu naprawy problemów z korozją - podaje agencja AP.
Francuzom grożą przerwy w dostawie prądu?
- Istnieje harmonogram, który przewiduje, że począwszy od października każdego tygodnia, nowa elektrownia (jądrowa) znów będzie działać – powiedziała Pannier-Runacher.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
We wtorek premier Elisabeth Borne ostrzegła, że najgorszy scenariusz tej zimy może doprowadzić do dwugodzinnych przerw w dostawie prądu we francuskich domach.
Będzie limit ceny na rosyjską ropę
Ministrowie finansów państw G7 potwierdzili w piątek we wspólnym oświadczeniu, że zamierzają ustanowić limit ceny rosyjskiej ropy naftowej przed 5 grudnia. Według szefowej resortu finansów USA Janet Yellen ruch ten pozwoli zmniejszyć główne źródło finansowania agresji Rosji na Ukrainę.
Do G7 - oprócz Stanów Zjednoczonych - należą Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Kanada i Japonia. W pracach grupy uczestniczy też Unia Europejska.
Państwa zgodziły się, by przyjąć regulacje w tej kwestii przed wejściem w życie unijnego embarga na morski import rosyjskiej ropy, który wejdzie w życie 5 grudnia. Będzie to wymagać podjęcia jednomyślnej decyzji wszystkich państw UE.
Źródło: AP / PAP