Trwa ładowanie...

Ursula von der Leyen: we wtorek prezentacja kandydatów do Komisji Europejskiej

Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że skompletowała już kandydatów na komisarzy ze wszystkich państw członkowskich. Nowy skład zostanie zaprezentowany w najbliższy wtorek.

Share
Ursula von der Leyen: we wtorek prezentacja kandydatów do Komisji Europejskiej
Źródło: Twitter, fot: Ursula von der Leyen
d4bmbq9

"Cieszę się, że otrzymałam wszystkie nazwiska od państw członkowskich. Teraz nie mogę się doczekać, żeby złożyć dobrze zbalansowane kolegium, które zaprezentuję we wtorek" - napisała na Twitterze von der Leyen.

Z ogłoszeniem tego komunikatu von der Leyen czekała do ostatniej chwili. Jeszcze w czwartkowy poranek nie było wiadomo, kogo ze swojej strony zgłoszą Włosi. W końcu południowy kraj wspólnoty zgłosił byłego premiera i byłego szefa resortu dyplomacji Paolo Gentiloniego.

Przewodniczącej-elekt udało się uzyskać prawie pełną równowagę płci w tworzonej przez siebie Komisji. Niemal połowa państw zdecydowała się wysłać lub pozostawić w Brukseli kobiety.

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

Nadal niewiele wiadomo o samej strukturze KE. Dwa pewne miejsca zapewnili sobie: Holender Frans Timmermans i Dunka Margrethe Vestager. Oboje zostaną wiceprzewodniczącymi gremium. Nie jest jasne, jaki będzie podział obowiązków między nimi a innymi komisarzami.

d4bmbq9

Polskim kandydatem na objęcie teki rolnictwa jest były europoseł PiS, a obecnie audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym Janusz Wojciechowski. W walce o unijny "resort" zastąpił szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego.

Po wtorkowej prezentacji nowego składu KE kraje członkowskie przyjmą w porozumieniu z von der Leyen listę kandydatów. Następnie od końca września kandydaci będą prezentować się przed właściwymi komisjami Parlamentu Europejskiego. Potem komisje te obradują za zamkniętymi drzwiami, aby przygotować ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata. Ocenę przekazuje się przewodniczącemu PE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bmbq9

Podziel się opinią

Share
d4bmbq9
d4bmbq9
Więcej tematów