Trwa ładowanie...
d1nf0mf

Ursula von der Leyen: we wtorek prezentacja kandydatów do Komisji Europejskiej

Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że skompletowała już kandydatów na komisarzy ze wszystkich państw członkowskich. Nowy skład zostanie zaprezentowany w najbliższy wtorek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bruksela. Ursula von der Leyen we wtorek przedstawi skład nowej Komisji Europejskiej
Bruksela. Ursula von der Leyen we wtorek przedstawi skład nowej Komisji Europejskiej (Twitter, Fot: Ursula von der Leyen)
d1nf0mf

"Cieszę się, że otrzymałam wszystkie nazwiska od państw członkowskich. Teraz nie mogę się doczekać, żeby złożyć dobrze zbalansowane kolegium, które zaprezentuję we wtorek" - napisała na Twitterze von der Leyen.

Z ogłoszeniem tego komunikatu von der Leyen czekała do ostatniej chwili. Jeszcze w czwartkowy poranek nie było wiadomo, kogo ze swojej strony zgłoszą Włosi. W końcu południowy kraj wspólnoty zgłosił byłego premiera i byłego szefa resortu dyplomacji Paolo Gentiloniego.

d1nf0mf

Przewodniczącej-elekt udało się uzyskać prawie pełną równowagę płci w tworzonej przez siebie Komisji. Niemal połowa państw zdecydowała się wysłać lub pozostawić w Brukseli kobiety.

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

Nadal niewiele wiadomo o samej strukturze KE. Dwa pewne miejsca zapewnili sobie: Holender Frans Timmermans i Dunka Margrethe Vestager. Oboje zostaną wiceprzewodniczącymi gremium. Nie jest jasne, jaki będzie podział obowiązków między nimi a innymi komisarzami.

d1nf0mf

Polskim kandydatem na objęcie teki rolnictwa jest były europoseł PiS, a obecnie audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym Janusz Wojciechowski. W walce o unijny "resort" zastąpił szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego.

Po wtorkowej prezentacji nowego składu KE kraje członkowskie przyjmą w porozumieniu z von der Leyen listę kandydatów. Następnie od końca września kandydaci będą prezentować się przed właściwymi komisjami Parlamentu Europejskiego. Potem komisje te obradują za zamkniętymi drzwiami, aby przygotować ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata. Ocenę przekazuje się przewodniczącemu PE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1nf0mf

Podziel się opinią

Share

d1nf0mf

d1nf0mf
Więcej tematów