Trwa ładowanie...
d45nygn

Urodzony w Polsce polityk objął ważne stanowisko w Niemczech

Paul Ziemiak został nowym sekretarzem generalnym CDU. Polityk jest przywódcą chadeckiej młodzieżówki, Niemcem polskiego pochodzenia. - Polska, którą opuściłem z rodzicami jest dzisiaj kwitnącym krajem, państwem członkowskim UE - mówił w "Der Spiegel".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paul Ziemiak obejmie funkcję sekretarza generalnego partii CDU
Paul Ziemiak obejmie funkcję sekretarza generalnego partii CDU (East News, Fot: Markus Schreiber)
d45nygn

Paul Ziemiak urodził się w 1985 roku w Szczecinie jako Paweł Ziemia. W wieku czterech lat wraz z rodzicami wyjechał do Republiki Federalnej Niemiec.

Jak ujawnił w "Der Spiegel", jego rodzice opuścili Polskę, ponieważ nie mogli znieść "politycznych niepokojów, socjalistycznego uniformizmu i grasującej korupcji”. - Moja droga do Niemiec nie stanowiła też takiego zagrożenia dla życia, jak podróż przez Morze Śródziemne. Wiodła w 1988 roku ze Szczecina promem do Travemuende - wyznał Ziemiak.

Przewodniczącym chadeckiej młodzieżówki Junge Union został w 2012 roku. W zeszłym roku został wybrany na deputowanego do Bundestagu.

d45nygn

Zobacz także: Wyrok ws. Wałęsa - Kaczyński. Przeprosiny i oświadczenie

- Polskę i Polaków darzę wielką sympatią. Urodziłem się w Polsce, stamtąd pochodzi moja rodzina, a w Szczecinie mam 94-letniego dziadka. Oczywiście nigdy nie zapomnę, skąd pochodzę. Jestem Niemcem, ale wiem, gdzie są moje korzenie - mówił z kolei w "Deustche Welle".

Jego kandydaturę wysunęła przed południem delegatom na zjazd nowa przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Za Ziemiakiem opowiedziało się 62,8 procent delegatów.

d45nygn

W piątek, w pierwszym dniu zjazdu rządzącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, odbyły się wybory nowego przewodniczącego partii. Kramp-Karrenbauer, która jest uznawana za kontynuatorkę polityki kanclerz Angeli Merkel, pokonała w nich Friedricha Merza i Jensa Spahna. Nowa przewodnicząca była przez kilka lat szefową rządu landowego w Kraju Saary, a przez od końca lutego 2018 roku - sekretarzem generalnym CDU.

Ziemiak to pierwszy polityk polskiego pochodzenia, który zajął tak wysokie stanowisko w strukturach CDU.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45nygn

Podziel się opinią

Share

d45nygn

d45nygn
Więcej tematów