PolskaUroczystości w 7. rocznicę śmierci Edwarda Gierka

Uroczystości w 7. rocznicę śmierci Edwarda Gierka

W przypadającą 29 lipca siódmą rocznicę
śmierci b. I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka członkowie
działającego w Sosnowcu stowarzyszenia jego imienia zorganizują
uroczystości na sosnowieckim cmentarzu.

Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka powstało w 2002 r. w Sosnowcu - rodzinnym mieście patrona. Należy do niego kilkaset osób. Oprócz obchodów rocznic, stowarzyszenie zajmuje się zbieraniem pamiątek po Gierku, a raz w roku - na wiosnę - organizuje czyn społeczny sadzenia w okolicznych lasach drzew.

Celem stowarzyszenia nie jest wybielenie postaci byłego I sekretarza PZPR, lecz rzetelne dokumentowanie i przedstawianie zarówno dobrych, jak i złych stron jego rządów - powiedział jeden z działaczy, sosnowiecki radny Marek Godek z Ponadpartyjnej Inicjatywy Rozwoju Sosnowca. Zaznaczył, że przede wszystkim chodzi o pamięć i utrwalenie jej dla młodych.

To dlatego od sześciu lat, w rocznicę śmierci Edwarda Gierka, zbieramy się - kilkudziesięciu członków stowarzyszenia z Sosnowca i okolic, a także przedstawiciele delegacji z kilku miejscowości w Polsce - by złożyć kwiaty i zapalić znicze na jego grobie na cmentarzu w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze - wyjaśnił Godek.

Co roku 29 lipca do Sosnowca przyjeżdżają delegacje m.in. z Sieradza, Zduńskiej Woli i Waszkowskich (Łódzkie). W tej ostatniej miejscowości mieszkańcy przed kilkoma laty zbudowali - w czynie społecznym - salę gimnastyczną, na którą m.in. sami wypalali cegły. Kilka miesięcy przed swoją śmiercią Edward Gierek zgodził się, by sala nosiła jego imię.

Godek zaznaczył, że wszelkie inicjatywy nadawania imienia Gierka obiektom w różnych miejscach Polski wynikają z przekonań lokalnych społeczności, które pamiętają korzyści wynikłe dla nich za czasu jego rządów. Przypomniał, że w Sosnowcu (oraz we Włocławku i na pewien czas w Piotrkowie ) b. I sekretarza wybrano m.in. na patrona ronda.

Choć sosnowiecki radny przyznał, że stowarzyszenie im. Gierka od pewnego czasu zbiera pamiątki po b. I sekretarzu - ma już np. wiele fotografii i popiersie - ocenił, że jest "nieco za wcześnie", by mówić o utworzeniu w Sosnowcu poświęconej swemu patronowi izby pamięci. Powodem mają być m.in. koszty wynajmu sali.

Członkowie stowarzyszenia od kilku lat organizują natomiast czyny społeczne - sadząc młode drzewka, m.in. dęby i sosny, w lasach nadleśnictwa siewierskiego. W tym roku padł rekord - w lasach w okolicach Dąbrowy Górniczej kilkadziesiąt osób posadziło ok. 5 tys. przekazanych przez leśników sadzonek.

Nasza inicjatywa wpisała się w niedawny apel syna Edwarda Gierka, eurodeputowanego Adama Gierka, związany z zasadzeniem w Europie 50 tys. drzew na 50-lecie Parlamentu Europejskiego. W czynie biorą udział nie tylko członkowie stowarzyszenia, ale też sympatycy - co roku wszyscy jesteśmy szkoleni przez leśników - tłumaczył Godek.

Edward Gierek urodził się w 1913 r. w Sosnowcu, zmarł w 2001 r. w Cieszynie; w latach 1970-1980 był I sekretarzem KC PZPR. Za jego rządów, w pierwszej połowie lat 70., w Polsce nastąpił szybki wzrost gospodarczy okupiony zadłużeniem zewnętrznym kraju; w drugiej połowie rozpoczął się kryzys gospodarczy, który doprowadził m.in. do odsunięcia go od władzy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)