Uroczystości święta Bożego Ciała
Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity
warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza w warszawskiej bazylice
Św. Krzyża rozpoczęły się przed południem centralne
uroczystości Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt
obchodzonych przez Kościół katolicki. Po mszy św. wyruszyła kilkutysięczna, barwna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ustawionych na Krakowskim Przedmieściu.
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/procesja-w-swieto-bozego-ciala-6038692072260225g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/procesja-w-swieto-bozego-ciala-6038692072260225g )
Warszawska procesja w święto Bożego Ciała
W procesji uczestniczyli: biskupi warszawscy, duchowieństwo, siostry zakonne, harcerze, wojsko, policja oraz przedstawiciele parafii warszawskich ze sztandarami. Przewodniczył jej arcybiskup Nycz, który przy ołtarzu przed kościołem św. Anny wygłosił słowo pasterskie i udzielił pasterskiego błogosławieństwa stolicy i Polsce przed Kolumną Zygmunta.
Abp Nycz: Kościół będzie obecny w sprawach człowieka
Kościół z mandatu Chrystusa, przez swój głos, a zwłaszcza przez swoich wiernych, jest i będzie obecny w sprawach człowieka, a tych jest dzisiaj wiele - powiedział arcybiskup Nycz na zakończenie centralnej procesji.
Dodał, że Kościół będzie mówił "w porę i nie w porę" o sprawach życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w sprawach rodziny, w sprawach wychowania. Tam gdzie chodzi o człowieka, o podstawowe wymiary dobra wspólnego, Kościół nie może milczeć- podkreślił abp Nycz.
Zdaniem arcybiskupa, Kościół w trosce o wszystkich ludzi musi wołać o sprawiedliwy podział chleba we współczesnym świecie, w którym spełnia się, niestety, przypowieść Chrystusa o "Bogaczu i Łazarzu". Bogaci siedzą przy stole suto zastawionym a współcześni łazarze umierają z głodu w wielu częściach świata. Pierwszym ze stołu spadają nie tylko resztki, a drudzy nie mają do nich dostępu - mówił abp Nycz.
Nawiązując do spotkania G8 siedmiu najbogatszych krajów świata i Rosji, metropolita warszawski przypomniał, że w przeddzień tego spotkania Caritas Internationalis woła o sprawiedliwość bogatej Północy i biednego Południa, o dostrzeganie różnych krzywd współczesnego świata.
Abp Nycz dodał, że to nie tylko sprawa międzynarodowa, ale to też nasza polska sprawa. Są wśród nas ludzie biedni, żyjący poniżej minimalnego poziomu ludzkiej egzystencji. Są w Polsce tereny na Północnym Zachodzie, są też na ścianie Wschodniej, gdzie ludzi bez pracy jest niewspółmiernie więcej niż w innych rejonach Polski; gdzie dostęp do dobrej szkoły jest kilkakrotnie trudniejszy; gdzie rodziny utrzymują się z takich pieniędzy, jakie w dużych miastach rodzice wydają na czesne dla jednego dziecka, bo ich na to stać - zaznaczył metropolita warszawski.
Katolickie święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.