Uroczystości rocznicowe katastrofy w "Halembie"
Kilkaset osób uczestniczyło w uroczystościach pierwszej rocznicy ubiegłorocznej katastrofy w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. Na skutek wybuchu metanu i pyłu węglowego 1030 metrów pod ziemią rok temu zginęło 23 górników. Była to największa tragedia w polskim górnictwie od blisko 30 lat.
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tragedia-w-kopalni-halemba-6038707985703553g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tragedia-w-kopalni-halemba-6038707985703553g )
Tragedia w "Halembie"
"Czytaliśmy wtedy, ale też dziś, w gazetach, że nadzieja umarła. Nadzieja chrześcijańska nie umarła. Gdyby nie nadzieja na spotkanie z tymi, którzy nas wyprzedzili w drodze do wieczności, nie byłoby tu nas, nie pamiętalibyśmy" - mówił na zakończenie uroczystości proboszcz miejscowej parafii pw. Matki Bożej Różańcowej ks. Bernard Drozd.
Na cmentarzu komunalnym w rudzkiej dzielnicy Halemba w milczeniu złożono kwiaty pod umieszczoną tam tablicą z nazwiskami wszystkich poległych w "Halembie" górników, potem w pobliskim kościele pw. Matki Bożej Różańcowej odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy.
Przed kopalnią płoną znicze, wystawiono też księgę kondolencyjną. W oficjalnych uroczystościach - prócz rodzin ofiar, delegacji śląskich kopalń, władz górniczych spółek i instytucji oraz związkowców - wzięli udział m.in. wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek oraz wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak.
Mówiąc o nich, przypominał ich wiek, wspominał też rodziny, które pozostawili, m.in. 32 osierocone dzieci. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe okolicznych kopalni, oprawę przygotowała górnicza orkiestra.
Z ludzkiego punktu widzenia śmierć jest czymś dramatycznym. Budzi oburzenie, rozpacz, czego doświadczaliśmy rok temu. (...) Smucimy się, lecz nie pozostajemy bezradni, wiedząc, że sens życia człowieka nie zamyka się w doczesności - powiedział ks. Jończyk.
Mija pierwsza rocznica katastrofy w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. Dokładnie rok temu w wybuchu metanu i pyłu węglowego w pobliżu likwidowanej ściany wydobywczej 1030 metrów pod ziemią zginęło 23 górników. Najmłodsza ofiara katastrofy miała 21 lat, najstarsza - 59 lat. Była to największa tragedia w polskim górnictwie od blisko 30 lat.
Obok nazwisk 138 górników poległych w "Halembie" na przestrzeni ostatnich 50 lat, odsłonięto kolejne 23 nazwiska. Na cmentarzu odmówiono modlitwę za zmarłych i w milczeniu złożono kwiaty. Po tej części w pobliskim kościele pw. Matki Bożej Różańcowej odbędzie się msza w intencji ofiar ubiegłorocznej tragedii.
Aby wspominać poległych górników, do Rudy Śląskiej - oprócz rodzin ofiar, delegacji śląskich kopalń, władz górniczych spółek i instytucji oraz związkowców - przybyli samorządowcy i mieszkańcy okolicznych miast. Kwiaty pod tablicą złożyli m.in wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek oraz wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak.