Uroczystości 60. rocznicy lądowania w Normandii rozpoczęte
Francja uhonorowała swym najwyższym
odznaczeniem - Legią Honorową - 99 Amerykanów, dziękując im w ten
sposób za pomoc w wyzwoleniu Europy przed 60 laty od nazimu.
Większość nagrodzonych to uczestnicy lądowania na plażach Normandii 6 czerwca 1944 r., inni to piloci ochraniający operację z powietrza, lekarze i personel medyczny, który troszczył się o rannych, a także żołnierze, którzy walczyli w innych miejscach we Francji.
Władze w Paryżu oświadczyły, że w osobach 99 przedstawicieli chcą uhonorować wszystkich Amerykanów, którzy pomogli wyzwolić Francję spod niemieckiej okupacji.
Odznaczani Amerykanie, wśród których było sporo kobiet, głównie pielęgniarek, stali wyprostowani, gdy przez głośnik wyczytywano ich nazwiska, a następnie dekorowano ich Krzyżem Legii - najwyższym odznaczeniem wręczanym w imieniu rządu francuskiego.
Sobotnia ceremonia była częścią weekendowych obchodów 60. rocznicy tzw. D-Day - największej w dziejach operacji desantowej, otwierającej drugi front w zachodniej Europie.
- Amerykanina - Charlesa Hostlera, ówczesnego oficera kontrwywiadu - ma udekorować Legią Honorową sam prezydent Jacques Chirac na głównych obchodach rocznicowych, które odbędą się w niedzielę.
W czwartek najwyższe francuskie odznaczenie ambasador Francji Patrick Gautrat wręczył dziewięciu polskim uczestnikom walk w Normandii.
Dziesiąty kombatant z Normandii - generał Michał Gutowski, który również był obecny czwartkowej uroczystości w rezydencji ambasadora - jako jedyny otrzyma swój Krzyż Kawalerski Legii Honorowej w niedzielę. I jemu odznaczenie wręczy prezydent Chirac.