Trwa ładowanie...
23-05-2011 12:15

Uroczyste otwarcie nowej ambasady RP przy UE

Premier Donald Tusk przybył do Brukseli, gdzie wziął udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej. W inauguracji uczestniczyli też m.in. przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz szef PE Jerzy Buzek.

Uroczyste otwarcie nowej ambasady RP przy UEŹródło: PAP, fot: Otwarcie nowej siedziby stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej
dafq9ks
dafq9ks

- W 13 miesięcy powstał ten jakże nowoczesny budynek, który ma dobrze służyć Polsce i Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk otwierając nową siedzibę polskich dyplomatów i urzędników w Brukseli. - Przewodniczący KE Jose Barroso mówił, że jest to najinteligentniejszy budynek w Belgii dzięki zainstalowanym tutaj sprzętom. Ja jestem przekonany, że ten budynek jest najinteligentniejszym budynkiem w całej Belgii głównie dlatego, że pracują w nim nie tylko oddani Unii Europejskiej i Polsce, także bardzo często bardzo młodzi ludzie - zaznaczył.

Premier Tusk dodał, że "to dowód na to, że dobrze przygotowujemy się do prezydencji". - To dowód na to, że w Polsce mówimy o Unii Europejskiej: "my", a nie "oni", mówimy o Unii Europejskiej "u nas", a nie "tam" - mówił Tusk.

- Zbudowaliśmy ten budynek po to, żeby po pierwsze polskie interesy dobrze reprezentować w Unii Europejskiej, po drugie, żeby ludzie pracujący dla Polski i Unii Europejskiej mogli korzystać z przestrzeni na równie wysokim poziomie, jaki sami reprezentują - podkreślił premier.

"Polska wchodzi do serca Brukseli"

- Polska wchodzi do serca Brukseli - powiedział z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. - Dzisiaj w sposób bardzo wyraźny i jasny mówicie: Polska wchodzi do serca Brukseli - powiedział szef RE.

dafq9ks

Przypomniał, że do objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE pozostało jeszcze około sześciu tygodni. - Wydaje się, że jesteście w pełni gotowi - mówił Van Rompuy.

Podkreślił, że z wielką niecierpliwością oczekuje na podjęcie współpracy z premierem Donaldem Tuskiem "we wspólnym zbiorowym sterowaniu Unią Europejską". - Mogę obiecać Polsce, że wyzwania, które staną przed nami w drugiej połowie bieżącego roku (...) będą wyznacznikiem waszej jakości politycznej - ocenił przewodniczący Rady Europejskiej.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz informował wcześniej dziennikarzy, że uroczystości biorą udział przedstawiciele wszystkich instytucji europejskich. - Ta uroczystość będzie znakiem bardzo poważnej, nowej obecności Polski w Brukseli. Będzie też ważnym etapem pokazania tego, w jaki sposób Polska jest już do prezydencji przygotowana - przekonywał Dowgielewicz.

"Polska prezydencja może liczyć na wsparcie"

Polska prezydencja może liczyć na wsparcie Komisji Europejskiej - zapewnił podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej szef KE Jose Manuel Barroso .

dafq9ks

Barroso powiedział, że siedziba polskiego przedstawicielska jest zlokalizowana tuż obok Komisji Europejskiej "w samym sercu europejskiej dzielnicy dokładnie tak samo, jak Polska jest w sercu Unii Europejskiej".

Barroso zapewnił, że polska prezydencja może liczyć na pełne wsparcie KE. - Jesteśmy zdeterminowani, by okres ten był sukcesem - oświadczył szef KE. Zwrócił uwagę, że polska prezydencja rozpocznie debatę na temat przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020. Barroso zauważył też, że w czasie polskiej prezydencji będą miały miejsce międzynarodowe spotkania na wysokim szczeblu m.in. na temat zmian klimatycznych w grudniu w RPA, a także szczyt Partnerstwa Wschodniego we wrześniu w Warszawie. - Bardzo ważne jest, by wzmacniać więzy z naszymi wschodnimi partnerami. Liczę w bardzo dużym stopniu na polskie przywództwo, by móc osiągnąć ten cel, który jest naszym wspólnym celem w UE - powiedział Barroso.

Zwracając się do obecnego na uroczystości premiera Donalda Tuska Barroso wyraził uznanie dla logo polskiej prezydencji. - Chcę ci powiedzieć, drogi Donaldzie, że logo prezydencji, które przyjęliście, jest naprawdę inspirujące. Jest to przykład wspólnego postępu w przeszłości, ale również jest nawiązaniem do aspiracji we wspólnej przyszłości - mówił szef KE.

dafq9ks

Buzek: to będzie nasza wizytówka

Z kolei przewodniczący PE Jerzy Buzek przypomniał, że pierwsze przedstawicielstwo przy UE Polska otworzyła w 1998 roku, trzy miesiące po rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych. Poinformował, że nazwa ulicy Stevin, na której znajduje się polskie przedstawicielstwo pochodzi od nazwiska Simona Stevina, flamandzkiego inżyniera i wynalazcy m.in. żaglowozu, który brał udział w pogłębianiu portu w Gdańsku i osuszał Żuławy.

Buzek wyraził nadzieję, że polska prezydencja będzie tak nowoczesna, jak sam budynek. - To będzie prezydencja, która się nie boi wyzwań i podejmuje najtrudniejsze zadania. To jest takie podobieństwo z koncertem: Polska ma dzisiaj świetnych ekspertów, dobrze przygotowanych polityków i dobrych urzędników i ma teraz ten budynek. Na koncercie trzeba mieć dobry repertuar, świetnych muzyków i trzeba mieć jeszcze filharmonię, żeby to wszystko się odbyło. My teraz wszyscy czekamy na koncert, na odę do radości w wykonaniu prezydencji polskiej - powiedział Buzek.

- Myślę, że ten budynek będzie naszą dobrą wizytówką, a także zastrzykiem optymizmu dla Europy - podkreślił z kolei ambasador Polski przy UE Jan Tombiński. Przypomniał, że rząd podjął decyzję o budowie nowego przedstawicielstwa w 2007 r.

dafq9ks

Jeden z największych biurowców

Tusk, który w marcu zwiedzał remontowany wówczas gmach, powiedział: - Może nie jest to jakieś arcydzieło, ani nie jest to piękny zabytek, ale bardzo duży biurowiec, jeden z największych tego typu w Brukseli, bardzo blisko siedziby Rady UE, a więc też funkcjonalny.

Premier zapowiedział, że dotychczasowa, dużo mniejsza siedziba stałego przedstawicielstwa RP w Brukseli, będzie wykorzystana "do lepszej reprezentacji regionów", czyli polskich województw, w UE. Poinformował, że rząd planuje umożliwić zagospodarowanie tej przestrzeni przedstawicielstwom województw, które dotychczas rozrzucone są po różnych siedzibach w belgijskiej stolicy.

Budynek polskiego przedstawicielstwa znajduje się w sercu centrum europejskiego, blisko Komisji i Rady Europejskiej. Ma 6 kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne, w sumie 10 tys. metrów kwadratowych w tym 7 tys. powierzchni użytkowej. Wyposażony jest w inteligentny system zarządzania. Oświetlenie, klimatyzacja, system przeciwpożarowy i dostęp do pokoi sterowane są komputerowo. Ponadto za pośrednictwem sieci, systemy te mogą być sterowane z Warszawy. Budynek jest też objęty zaawansowanym systemem bezpieczeństwa. Obliczono go na ok. 200 miejsc pracy: tyle wynosi stała obsada SP. W czasie prezydencji w siedzibie będzie pracować 300 osób.

Budynek, który był wcześniej siedzibą dyrekcji generalnej poczty belgijskiej, MSZ odkupiło na przełomie 2007 i 2008 roku.

dafq9ks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dafq9ks
Więcej tematów