PolskaUroczysta odprawa kierownictwa MON i sił zbrojnych. Premier Beata Szydło: rząd jest na służbie polskich obywateli

Uroczysta odprawa kierownictwa MON i sił zbrojnych. Premier Beata Szydło: rząd jest na służbie polskich obywateli

• To pierwsza odprawa po przejęciu władzy przez PiS
• Duda: władzę sprawują ludzie, dla których bezpieczeństwo jest priorytetem
• Szydło: zdajemy sobie sprawę z wyzwań; jesteśmy przygotowani, by im sprostać

Uroczysta odprawa kierownictwa MON i sił zbrojnych. Premier Beata Szydło: rząd jest na służbie polskich obywateli
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki
Natalia Durman

Z udziałem zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło rozpoczęła się w Warszawie doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych. Odprawa rozpoczęła od uroczystego przywitania prezydenta z udziałem kompanii honorowej.

- Wiemy, jakie działania prowadzi Rosja. Wróciła do polityki imperialnej, która prowadzi do naruszenia interesów innych państw. Wiemy, co dzieje się na Ukrainie, a ostatnio choćby na Morzu Bałtyckim. Nie ma wątpliwości, że kwestia bezpieczeństwa, silnego wojska jest jednym z priorytetów. Wojsko zawsze powinno być silne i sprawne, to gwarancja silnego i bezpiecznego państwa. Dziś w Polsce władzę sprawują ludzie, dla których bezpieczeństwo jest priorytetem. Musimy być solidarni z naszymi sojusznikami, oznacza to m.in. wzmacnianie strukturalne - mówił prezydent Andrzej Duda.

Z kolei premier Szydło podkreśliła, że dla rządu priorytetem jest bezpieczeństwo polskich obywateli. - W tym względzie szczególne miejsce zajmuje polska armia. To obowiązek rządu RP - zabezpieczenie państwa w tak trudnym, dla świata i Europy, czasie. Zdajemy sobie sprawę z wyzwań; jesteśmy przygotowani, by im sprostać. Dziękuję panu ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za pracę na rzecz polskiego bezpieczeństwa i polskiej armii. Polski rząd jest na służbie polskich obywateli - dodała.

Doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych będzie poświęcona - jak powiedział szef MON Antoni Macierewicz - szczytowi NATO, sprawom przekształcenia armii i obrony terytorialnej oraz przywracaniu polskiej tradycji wychowania obronnego i patriotycznego.

W powitalnym wystąpieniu szef MON Antonii Macierewicz nawiązał m.in. do szczytu NATO, który w lipcu odbędzie się w Polsce. - Jesteśmy zaledwie na siedemdziesiąt kilka dni przed jednym z najważniejszych wydarzeń w historii wojska polskiego, przed szczytem NATO, który odbędzie się w Warszawie - powiedział minister obrony.

Przypomniał, że w poniedziałek została podpisana decyzja o powołaniu nowego komponentu rodzaju sił zbrojnych polskiej armii - obrony terytorialnej kraju. Jak powiedział, jest to realizacja jednego z ważniejszych zamierzeń związanych z przekształceniem armii.

- Wczoraj mieliśmy zaszczyt i honor wysłuchać przemówienia pana prezydenta na pogrzebie pułkownika "Łupaszko". Mieliśmy zaszczyt pożegnać pułkownika Zygmunta Szendzielarza, w ten sposób przywracając do tradycji armii polskiej, do polskiej historii, do wychowania obronnego i patriotycznego, wielką tradycję dokonań tych, którzy walczyli o niepodległość Polski - mówił szef MON.

- Te trzy elementy będą istotnym punktem odniesienia w naszych dzisiejszych pracach - podkreślił Macierewicz.

Pierwsza taka odprawa w wydaniu PiS

To pierwsza odprawa po przejęciu władzy przez PiS. Prezydent Duda i premier Szydło biorą w niej udział po raz pierwszy. To również pierwsza odprawa z Antonim Macierewiczem w roli ministra obrony narodowej.

Gospodarzem odprawy jest szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł. Jego kadencja kończy się 6 maja. Obecni są też dowódca generalny gen. broni Mirosław Różański, dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki oraz pozostali najwyżsi dowódcy wojskowi. Wśród gości odprawy są też marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef BBN Paweł Soloch, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, wiceministrowie Obrony Narodowej, szefowie wojskowych służb specjalnych.

Odprawa kierownictwa resortu, najwyższych dowódców wojskowych i dyrektorów komórek organizacyjnych MON to coroczna narada, podczas której podsumowuje się realizację zadań z ubiegłego roku i określa priorytety dla resortu i wojska na kolejne miesiące.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (239)