PolskaUrny pod specjalnym nadzorem

Urny pod specjalnym nadzorem

Po pierwszym dniu referendum lokale, urny,
karty wyborcze zostaną zabezpieczone przez przedstawicieli
obwodowych komisji. W chronieniu lokali wyborczych w nocy między
pierwszym a drugim dniem głosowania pomagać im będą reprezentanci
lokalnych władz samorządowych i policja.

04.06.2003 | aktual.: 06.06.2003 18:29

Ponieważ po raz pierwszy odbędzie się dwudniowe głosowanie, niezbędne było zadbanie o bezpieczeństwo lokali, urn i kart wyborczych w nocy z soboty na niedzielę. Specjalne zarządzenie w tej sprawie, obowiązujące policję oraz władze samorządowe, wydał minister spraw wewnętrznych i administracji. Wytyczne dla komisji obwodowych przygotowała Państwowa Komisja Wyborcza.

W sobotę o godz. 20.00 komisja zamknie lokal wyborczy. Następnie, po opuszczeniu go przez ostatniego głosującego, komisja zapieczętuje wlot urny, zaklejając go paskiem papieru opatrzonym jej pieczęcią i podpisami członków.

Komisja zapieczętuje też okna oraz drzwi łączące lokal wyborczy z innymi pomieszczeniami, umieszczając na nich także papierowe paski z pieczęcią i podpisami. Następnie lokal zostanie zamknięty, a drzwi wejściowe zapieczętowane.

Przy wszystkich tych czynnościach mają być obecni przedstawiciela wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jeśli zamknięcie całego pomieszczenia komisji wyborczej jest niemożliwe, komisja będzie musiała wydzielić i oznaczyć (np. taśmą) jego część, do której wstęp w czasie przerwy będzie zakazany. W takim przypadku wójt, burmistrz, prezydent miasta ma obowiązek zorganizować stały dozór tego miejsca.

PKW uznała też, że w zależności od potrzeb i warunków lokalowych celowe jest również zamknięcie i oplombowanie wejścia do budynku, w którym znajduje się lokal komisji.

Klucze od pomieszczeń komisja umieści w kopercie opieczętowanej papierowym paskiem z pieczęcią komisji i podpisami członków. Kopertę tę przechowywać będzie jej przewodniczący. Pieczęć komisji również ma znaleźć się w zapieczętowanej kopercie, którą opiekować będzie się zastępca przewodniczącego.

W nocy komisja ma kontrolować zabezpieczenie lokalu wyborczego, a szczególnie sposób pełnienia dozoru, ale bez otwierania lokalu i naruszania pieczęci.

Czynności te mogą być dokonywane przez wyznaczonych członków komisji dyżurujących na zmianę, bądź kilkakrotnie w czasie przerwy nocnej przez zespół prowadzących kontrole. Mogą też w nich uczestniczyć mężowie zaufania. Gdyby zostały stwierdzone jakieś nieprawidłowości, komisja musi niezwłocznie zawiadomić wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

Władze lokalne zostały zobowiązane do tego, by w miarę możliwości zapewnić takie umiejscowienie lokalu obwodowej komisji, aby znajdował się on w obiektach wyposażonych w zabezpieczenia: ogrodzenia, kraty w oknach, wzmocnione drzwi i zamek (lub zamki) o skomplikowanym mechanizmie.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast wyznaczają swoich przedstawicieli odpowiedzialnych za ochronę zamkniętego lokalu komisji obwodowej w czasie przerwy w głosowaniu.

Liczba tych przedstawicieli zależy od rozmiarów budynku, w którym znajduje się siedziba komisji, rodzaju i stanu zabezpieczeń. Do ich obowiązków należy zewnętrzny dozór lokalu oraz sprawdzenie stanu zabezpieczeń. Osoby te mają mieć zapewnione środki łączności umożliwiające utrzymywanie kontaktu z miejscową jednostką policji.

Listę przedstawicieli wyznaczonych do ochrony poszczególnych lokali obwodowych komisji oraz wykaz wykorzystywanych numerów telefonów lub innych środków łączności ma komendant policji.

Ma on również obowiązek zapoznać wójtów, burmistrzów, prezydentów miast z organizacją i zasadami pełnienia służby patrolowej przez policjantów na terenie przyległym do lokali komisji oraz z występującymi zagrożeniami mogącymi mieć wpływ na zabezpieczenie lokalu.

Komendant policji musi też uzgodnić z władzami samorządowymi procedurę wezwania na pomoc policji przez ich przedstawicieli wyznaczonych do nadzoru nad lokalami wyborczymi.

W niedzielę przed otwarciem lokalu komisja sprawdzi, czy pieczęcie na kopertach zawierających klucze od lokalu i pieczęć komisji oraz pieczęcie na drzwiach pozostały nienaruszone. Następnie komisja otworzy lokal i sprawdzi, czy pieczęcie na pakietach z kartami niewykorzystanymi i spisem osób uprawnionych do udziału w referendum oraz na urnie są nienaruszone.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)