Trwa ładowanie...
d18swgz

Uratowano Polaka porwanego w Syrii. Leszek Panek na wolności

Jak informuje Biuro Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, udało się uwolnić pojmanego w Syrii polskiego obywatela, Leszka Panka.
Share
Uratowano Polaka porwanego w Syrii. Leszek Panek na wolności
Źródło: novinky.cz, Fot: Leszek Panek
d18swgz

Leszek Panek został uwięziony w lutym 2016 roku. Wcześniej informowano również, że Polak z Wrocławia został skazany na karę śmierci.

Dzięki zaangażowaniu czeskich dyplomatów, Leszek Panek, 54-letni Polak został uwolniony z więzienia w Syrii. Do polskiej ambasady w Bejrucie przywiózł go przedstawiciel ds. zagranicznych Kancelarii Prezydenta Czech.

Czechy są jedynym państwem UE i NATO, którego ambasada działa w Syrii. Hynek Kmoníček poinformował, że Leszek Panek jest w dobrej formie, choć Polak porusza się o kulach.

d18swgz

Mężczyzna został postrzelony w nogę podczas kontroli przez armię syryjską. Sięgał do kieszeni, by jak mówi pokazać dokumenty. Żołnierze myśleli, że chce zaatakować.

Polska dyplomacja próbowała dowiedzieć się na temat sytuacji naszego obywatela, ale wszelkie próby kontaktu okazywały się bezskuteczne. Dlatego Warszawa poprosiła Pragę o pomoc.

Jak informuje portal noviny.cz czeska ambasador w Syrii Eva Filipi ma dobre kontakty z władzami. Udało się jej i władzom doprowadzić do uwolnienia Panka i przewiezienia go do Libanu. Tam zajął się nim ambasador Polski w Bejrucie, Wojciech Bożek.

Oprac. Adam Styczek, Krzysztof Nakonieczny

d18swgz

Podziel się opinią

Share
d18swgz
d18swgz
Więcej tematów