Uproszczone formalności przy wydawaniu zasiłków losowych dla powodzian
W gminach dotkniętych powodzią obowiązuje pracowników ośrodków pomocy społecznej uproszczony wywiad środowiskowy, który jest podstawą do przyznania poszkodowanym bezzwrotnych zasiłków z budżetu państwa.
W sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak powódź, pracownicy socjalni wypełniają w kwestionariuszu jedynie te elementy, które pozwalają ocenić sytuację rodziny poszkodowanej przez żywioł oraz określić stan poniesionych zniszczeń i strat - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Anna Ciulęba. W związku z tym poszkodowani nie powinni być pytani ani o nałogi, ani o posiadanie prawa jazdy czy kont bankowych, bowiem te i wiele innych, szczegółowych pytań w ankiecie, należą do procedury stosowanej w zwyczajnych okolicznościach.
Artykuł 32 ustawy o pomocy społecznej wyraźnie mówi, że zasiłek celowy jaki ma być wypłacony rodzinom, które poniosły straty w wyniku klęski żywiołowej lub ekologicznej może być przyznany niezależnie od dochodu - zaznaczyła rzeczniczka. Rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego ustosunkowała się w ten sposób do publikacji prasowych sugerujących, że na przygotowanie dokumentacji zapomóg dla 1500 rodzin dotkniętych powodzią w Ostrowcu potrzeba będzie prawie dwóch miesięcy, bo starający się o zasiłek musi odpowiedzieć na 201 pytań.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim Stanisław Fiolik oznajmił dziennikarzowi, że jego pracownicy zostali zobowiązani do przeprowadzenia wywiadu w nieprzekraczalnym terminie do 18 sierpnia. By tego terminu dotrzymać, opisową część dokumentacji wykonują poza godzinami pracy, w domu - powiedział.(ck)