Upadł kanadyjski rząd
Izba Gmin parlamentu kanadyjskiego
uchwaliła wniosek o wotum nieufności dla
mniejszościowego liberalnego gabinetu premiera Paula Martina.
Pociągnie to za sobą konieczność rozpisania przedterminowych
wyborów.
Data wyborów ma być ogłoszona we wtorek, po wizycie premiera u gubernator generalnej Kanady Michaelle Jean, reprezentującej tytularną głowę państwa, królową brytyjską Elżbietę II.
Według źródeł poinformowanych premier wyznaczy wybory na 23 stycznia przyszłego roku. Oznacza, to że kampania wyborcza odbywać się będzie w warunkach surowej kanadyjskiej zimy, po raz pierwszy od ponad 25 lat.
Wniosek o wotum nieufności uchwalono stosunkiem głosów 171:133. Wynik głosowania przyjęto w Izbie Gmin owacjami. Partie opozycyjne, mające większość miejsc w Izbie, głosowały przeciwko gabinetowi Martina twierdząc, że jego Partia Liberalna straciła moralne prawo sprawowania rządów ze względu na skandale korupcyjne w szeregach tej partii.
Gabinet Martina sprawuje władzę od grudnia 2003 r. Rząd znalazł się w opałach już w lutym 2004 r. kiedy wyszło na jaw, że przekazał, w formie fikcyjnych kontraktów i zleceń, ponad 100 mln dolarów kanadyjskich firmom sprzyjającym liberałom. Był to jeden z najgłośniejszych skandali politycznych w Kanadzie.
Od tego czasu opozycja zaczęła coraz głośniej domagać się przyspieszonych wyborów. Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności zarządzono po tym jak Martin odrzucił żądanie opozycji rozwiązania w styczniu parlamentu i rozpisania wyborów na luty przyszłego roku.
W obecnej, 308-osobowej Izbie Gmin, liberałowie mają 133 mandaty, Partia Konserwatywna - 98, separatystyczny Blok Quebecki - 53 i skłaniająca się na lewo Nowa Partia Demokratyczna - 18. Czterech deputowanych jest niezależnych a dwa miejsca są nie obsadzone.