Upadek żelaznej kurtyny w oczach Europejczyków
Jan Krzysztof Bielecki, Jan Czarnogursky, Vaclav Havel, Geza Jeszenszky i Markus Meckel to czołowi politycy krajów Europy Środkowo-Wschodniej lat 90-tych, którzy dyskutowali na temat upadku żelaznej kurtyny oraz przyszłości Europy. Debata odbyła się w LSE (red. Londyńska Wyższa Szkoła Ekonomiczna) w budynku Old Theatre - informuje Radio ORŁA fm.
05.11.2009 09:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem studentów LSE, ale również przybyłych na spotkanie londyńczyków. Sami politycy wydawali się pałać entuzjazmem oraz sentymentem do miejsca spotkania, przypominając o swojej studenckiej przeszłości powiązanej z tą uczelnią.
Historia uczy młodych
Debata okazała się wielką bazą informacji dla młodych i zarazem lekcją historii. David Glassman, jeden ze starszych uczestników spotkania, stwierdził:
- To niesamowite, że liderzy pięciu krajów, którzy byli w tak trudnej sytuacji 20 lat temu, dziś wieczorem przyjechali do LSE aby podzielić się wiedzą, przede wszystkim z ludźmi, którzy tu studiują. To czego Ci młodzi ludzie mięli szansę nauczyć się ma podłoże nie tylko polityczne. Wartości (red. o których była mowa) takie jak siła wiary w momencie trudnych okoliczności być może nie są w kontekście spotkania, ale są na pewno ważną lekcją.
Istnieje potrzeba organizowania podobnych debat, aby przypominać o tym, jak wyglądała Europa przed 198 9r. - mówią zgodnie młodzi adepci szkoły i ci przybyli niezależnie. Dla niektórych studentów, niezainteresowanych polityką, szansa poznania poglądów ludzi, którzy kształtowali demokrację w państwach Europy Środkowo-Wschodniej była swoistym odkryciem. Europejska rzeczywistość tamtych czasów znana jest dla nich tylko z podręczników historii, a świadomość o gościach specjalnych wieczoru nie zawsze sprowadza się do ich politycznych dokonań.
Alison Moyle, studentka LSE, powiedziała:
- Dowiedziałam się o dokonaniach Havla przez jego twórczość literacką, niekoniecznie przez karierę polityczną. Lubię jego twórczość pisarską i jestem zainteresowana teatrem. ( ... ) Pomimo, że jest on politykiem, wydaje mi się, że posiada on zdolność wpływania również na inną części swoich zwolenników nie zagłębiających się w jego karierę polityczną.
Respekt z jakim spoglądała publiczność na pięciu polityków przybyłych do Old Theatre sprawiał wrażenie, że pamięć o żelaznej kurtynie nadal pokutuje w naszej świadomości. Jan Krzysztof Bielecki mówił o tym, jak bardzo Europa i Polska zmieniły się od roku 1989. Były premier Polski podkreślił, że nasi rodacy są teraz bardziej pewni siebie, są dumni ze swojej narodowości i dzisiejszego kraju. Podobne zdanie o zmianach w Europie po upadku muru berlińskiego mają młodzi ludzie.
Johanna Puetz, studentka LSE z Niemiec, powiedziała:
- Uważam, że Europa na pewno bardzo się zmieniła a państwa Europy stały się bliższe sobie niż były one przez dekady poprzedzające rok 1989. Europa była zawsze bardziej polem walki pomiędzy ludźmi ( ...) Mam nadzieje, że integracja europejska może to zmienić i w tym sensie myślę, że Europa już się zmieniła.
Temat przewodni spotkania zawarty w słowach "20 lat po upadku żelaznej kurtyny: Czy spełniły się Twoje marzenia?" był otwartą formą do dyskusji, w której swoje poglądy wyrazili wszyscy zebrani politycy.
Vaclav Havel mówił o tym, że podstawowe założenia roku 1989 są wypełnione, lecz najważniejsze jest to, że nie zostały one zdradzone ani pominięte.
Marzenia młodych ludzi o przyszłości Europy...?
- Jestem zwolenniczką bliższej współpracy pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej, wspólnej polityki, jednego prezydenta dla Europy; niezupełnie Europy federalnej, w postaci jednego państwa, ponieważ myślę, że powinniśmy zachować nasze narodowości, ale mam wizję pokojowej i dobrze prosperującej Europy - zdradziła Johanna Puetz.
Według Vaclava Havla pokojowa i dobrze prosperująca Europa jest możliwa, musi jednak polegać na współpracy partnerskiej, opartej na otwartości i szczerości.
Marta Krokos, Artur Skupieński