UP chce w Sejmie informacji o okolicznościach ujawnienia tzw. listy Wildsteina
Klub Unii Pracy chce, aby marszałek Sejmu umieścił w porządku obrad najbliższego posiedzenia Izby informację prezesa IPN dotyczącą okoliczności ujawnienia listy nazwisk ewidencjonowanych przez Instytut.
01.02.2005 | aktual.: 01.02.2005 17:33
Jak napisano w przesłanym we wtorek PAP komunikacie, klub UP chce, aby prezes IPN przedstawił też informację o podjętych działaniach zabezpieczających prawa obywateli, których nazwiska znalazły się na liście. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 15-18 lutego.
Skopiowaną z komputera IPN listę około 240 tysięcy nazwisk tajnych współpracowników SB, funkcjonariuszy SB, osób pokrzywdzonych i tych, które SB wytypowała do ewentualnej współpracy udostępnił znajomym dziennikarzom były publicysta "Rzeczpospolitej" Bronisław Wildstein.
W uzasadnieniu wniosku o uzupełnienie porządku obrad klub UP "podnosi konieczność wysłuchania przez Sejm informacji prezesa IPN o okolicznościach udostępnienia listy nazwisk znajdujących się w archiwum IPN oraz działaniach, które zagwarantują wiarygodność Instytutu w oczach opinii publicznej".
"Zważywszy na objętość listy, sięgającej ponad 200 tys. nazwisk, w opinii UP potrzebne jest również wyjaśnienie, w jaki sposób IPN będzie ułatwiał oczyszczenie się z zarzutów współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL osobom, których nazwiska zostały umieszczone na liście razem z nazwiskami byłych funkcjonariuszy i tajnych współpracowników" - podkreślono w komunikacie.