Trwa ładowanie...
d3oikgy

UOKIK: właściciele stron internetowych są nieuczciwi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (OUKIK) ostrzegł przed grupą właścicieli stron internetowych, którzy - zdaniem Urzędu - nie informują wyraźnie, że korzystanie z niektórych stron internetowych kosztuje.

d3oikgy

Urząd dostaje lawinę skarg w tej sprawie. Osoba korzystająca z internetu i wchodząca na różne strony tam zamieszczone często nie wie, że weszła akurat na stronę płatną - powiedział prezes UOKIK, Cezary Banasiński. Jak podkreślił, urząd nie może jednak walczyć z tym procederem.

W opinii prezesa, nieuczciwość właścicieli płatnych stron internetowych polega na tym, że w mało wyraźny sposób informują, iż korzystanie z takiej strony kosztuje. Nie wiadomo też, jak duży jest to wydatek dla klienta. Dodatkowo programy przekierowujące (automatycznie przerzucają na daną stronę) nie są widoczne dla osoby oglądającej, a wymuszają jedynie określone działanie komputera i połączonego z nim modemu.

Procedura korzystania z płatnej strony internetowej polega na tym, że internauta w trakcie korzystania z zasobów internetowych wchodzi na wybraną stronę i uruchamia tzw. dialer. Rozpoczyna on automatyczne łączenie z numerem 0-700 lub numerem międzynarodowym. Przekierowanie - jak podkreśla urząd - następuje niejako poprzez nieświadomą zgodę internauty. Wciśnięcie ramki, np. "ok" lub "I agree" oznacza zgodę na płatny typ usługi. (aka)

d3oikgy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oikgy
Więcej tematów