Trwa ładowanie...

Uniwersytet Warszawski zrezygnował z opłat za drugi kierunek studiów

Władze Uniwersytetu Warszawskiego, w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, zdecydowały o rezygnacji z pobierania opłat za drugi kierunek studiów oraz za przekroczenie limitu punktów ECTS. Opłaty nie będą pobierane w roku 2014/2015.

Share
Uniwersytet Warszawski zrezygnował z opłat za drugi kierunek studiów
Źródło: WawaLove.pl
d2hymg1

Zgodnie z przepisami znowelizowanej w 2011 roku ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym" studentowi studiów stacjonarnych przysługiwała jedynie określona pula bezpłatnych zajęć, za dodatkowe musiał płacić. Teraz, dzięki decyzji władz Uniwersytetu, sytuacja ta ulegnie zmianie. - Osobom ambitnym chcemy dać szansę uczestniczenia we wszystkich zajęciach, poszerzających ich wiedzę i umiejętności - mówi prof. Marcin Pałys, rektor UW. - Ale nie chcemy zapewniać wygodnego życia tym, którym zależy tylko na legitymacji studenckiej - dodaje rektor.

5 czerwca 2014 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część zapisów ustawy jest niezgodna z konstytucją. Na ich podstawie uczelnie publiczne mogły pobierać opłaty za kształcenie studentów na studiach stacjonarnych na drugim lub kolejnym kierunku studiów, a także za zajęcia poza dodatkowym limitem punktów ECTS.

Uznane za niezgodne z konstytucją zapisy tracą moc 30 września 2015 roku. Do tego dnia ustawodawca ma czas na ich zmianę. Po wyroku Trybunału Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadeklarowało szybką modyfikację przepisów. Uniwersytet ma nadzieję, że nowe prawo jak najszybciej wejdzie w życie.

d2hymg1

Podziel się opinią

Share
d2hymg1
d2hymg1
Więcej tematów