Uniwersytet Warszawki w walce z plagiatami prac
Uniwersytet Warszawski rozpoczyna walkę z plagiatami prac naukowych. Od nowego roku akademickiego każdą pracę magisterską czy doktorską trzeba oddawać w wersji elektronicznej: na dyskietce bądź płycie CD.
Zapisaną w ten sposób pracę będzie można przepuścić przez specjalny program komputerowy. Wychwytuje on fragmenty, które mogły zostać przepisane z innych prac.
Nie ma innego wyjścia. Jeżeli mamy profesora, który pracuje w kilku uczelniach i w każdej ma po 30 magistrantów, to nie wierzę, żeby on wymyślił inne tematy prac i dopilnował studentów - tłumaczy rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Piotr Węgleński.
Taka archiwizacja prac pomoże przynajmniej zarejestrować przypadki, w których mogło dojść do nadużyć - dodaje rektor UW.
Obowiązek oddawania prac na dyskietkach lub płytach CD wprowadziły już Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zaś Ministerstwo Edukacji zastanawia się nad pomocą finansową dla tych uczelni, które zdecydują się zakupić program komputerowy do wykrywania plagiatów.
Wkrótce, rektorzy polskich uczelni mają powołać specjalny zespół, który zajmie się sprawą plagiatów i handlu pracami naukowymi.