Trwa ładowanie...
d32oa8g

Unijne dotacje na naukę obsługi komputera. Pieniądze otrzyma fundacja o. Tadeusza Rydzyka?

Fundacja Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka ubiega się o dotację unijną na... naukę obsługi komputera. Może ona wynieść nawet 97 proc. kosztów. Na kursy ma zostać przeznaczone 105 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fundacja o. Tadeusza Rydzyka ubiega się o dotację na naukę obsługi komputera
Fundacja o. Tadeusza Rydzyka ubiega się o dotację na naukę obsługi komputera (PAP)
d32oa8g

Politycy opozycji zarzucają rządowi, że za dużo pieniędzy przeznacza na instytucje związane z osobą ojca Rydzyka. Zapewne nie ucieszy ich informacja, że fundacja redemptorysty może wygrać w konkursie na dotacje unijne.

Ministerstwo Cyfryzacji w ramach unijnego programu Polska Cyfrowa chce przekazać 105 mln zł na szkolenia z obsługi komputerów - podaje "Gazeta Wyborcza". Z kursów Centrum Projektów Polska Cyfrowa mają skorzystać głównie seniorzy w wieku ponad 65 lat w każdym województwie.

O dotacje w ich imieniu mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, samorządy oraz instytucje prowadzące uniwersytety trzeciego wieku, zainteresowane zorganizowaniem kursów komputerowych. Na jedno województwo przypada jeden, który otrzyma pieniądze.

d32oa8g

Szkoleniami zainteresowane są 23 organizacje, w tym Fundacja Rozwoju Edukacji Elektronicznej z Warszawy, Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych), a także fundacja o. Rydzyka. Gmina Lubin (dolnośląskie) podpisała już jej deklarację.

Nie wiadomo, czy instytucja na której czele stoi redemptorysta, stara się o dotacje również w innych województwach. Złożono natomiast 43 aplikacje konkursowe, co oznacza, że wniosków jest więcej niż podmiotów.

Co więcej, Związek Gmin Wiejskich RP wydał komunikat zachęcający wójtów do podpisania deklaracji poparcia dla Lux Veritatis. Wynika z niego, że kursy komputerowe o. Rydzyka mają trwać trzy lata i będą prowadzone na laptopach lub tabletach.

Jak zaznaczył Związek Gmin Wiejskich RP, deklaracja nie wiąże się z żadnymi kosztami dla samorządu, a wójtowie mogą podpisać deklaracje więcej niż jednej organizacji.

d32oa8g

Maksymalny limit dotacji w Dolnośląskiem wynosi 9,6 mln zł, a w Kujawsko-Pomorskiem, gdzie mieści się Toruń – 6,5 mln zł.

– Nadrzędnym celem tego działania jest podniesienie poziomu umiejętności cyfrowych związanych z korzystaniem z internetu, a także umiejętności korzystania z e-usług. W ramach działania realizowane będą szkolenia podstawowe, takie jak nauka obsługi komputera i internetu oraz zaawansowane w szczególności skierowane do osób z grupy wiekowej 65+ (...). Warto podkreślić, iż szkolenia te będą bezpłatne, a ich uczestnicy dostaną możliwość użytkowania zakupionego w projektach sprzętu informatycznego – podkreśliła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Zobacz też: Tak rząd wspiera ojca Rydzyka. Miliony dla spółek związanych z duchownym

Wymagania

Na dotację mogą liczyć instytucje, które wykażą się m.in. doświadczeniem i zasobami kadrowymi oraz samorządy, w których mieszkańcy byliby zainteresowani takimi kursami.

d32oa8g

– Najpierw wszystkie wnioski sprawdzane są pod kątem braków lub uchybień. Na tym etapie sprawdzamy m.in. kompletność i spójność dokumentów. Po zakończeniu tego etapu powoływana jest komisja oceny projektów i te wnioski, które nie mają żadnych braków lub uchybień, są przekazywane do oceny formalnej i oceny merytorycznej. Na tym etapie sprawdzamy spełnienie przez wniosek kryteriów konkursowych. Po zakończeniu oceny tworzona jest lista rankingowa i wtedy informacje nt. złożonych wniosków mogą zostać przez Centrum opublikowane – tłumaczy Izabela Korzeniecka-Jaśkiewicz, dyrektor departamentu systemowego w CPPC.

Trwa ocena złożonych aplikacji. Wyniki konkursu poznamy dopiero w styczniu 2018 r.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"/WP

d32oa8g

Podziel się opinią

Share
d32oa8g
d32oa8g
Więcej tematów