PolskaUnijna Warszawa

Unijna Warszawa

Kilka tysięcy zwolenników integracji Polski
z Unią Europejską uczestniczyło w Paradzie Schumana, która
przeszła w sobotę warszawskim Traktem Królewskim.

Parada Schumana odbywa się w ramach dwudniowych IX Polskich Spotkań Europejskich.

Na trasie parady manifestowały także grupy przeciwników akcesji Polski do Unii.

Wśród nich dominowali członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i Stronnictwa Narodowego. Krzyczeli m.in.: "Pedofile, pederaści to są euroentuzjaści", "Wczoraj Moskwa dziś Bruksela", "Precz z UE", "Wielka Polska katolicka", "Opamiętaj się rodaku", "Polska tylko dla Polaków".

Przeciwnicy integracji na Placu Zamkowym, z którego ruszyła parada spalili flagę Unii Europejskiej.

W Paradzie Schumana szła głównie młodzież w wieku szkolnym, przede wszystkim członkowie szkolnych klubów europejskich. Część z nich ubrana była w niebiesko-żółte stroje w barwach Unii Europejskiej.

Głęboka wiara we wspólne wartości, pozwoliła Robertowi Schumanowi przekonać wiele społeczeństw zmęczonej wojną i rozdartej Europy do idei integracji państw i narodów w oparciu o zasady: wolności, solidarności i współpracy. Proces ten, z biegiem lat, zaczął przynosić wspaniałe, powszechnie podziwiane rezultaty - napisał w liście do uczestników i organizatorów IX Polskich Spotkań Europejskich prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Podkreślił, że wierzy, iż Polska wkrótce zostanie członkiem UE. Przypomniał, że nasz kraj podjął starania o członkostwo w Unii już 13 lat temu.

Wierzę, że wkrótce - z woli narodu - Polska powiększy zjednoczoną europejską rodzinę. Łączą z nią nas przecież wspólne korzenie historyczne, kulturowe i religijne. Dzięki wykształconym przez wieki więzom, dzisiaj - zachowując tożsamość narodową - możemy w harmonii i zgodzie rozwijać nasze cywilizacyjne osiągnięcia, zbliżać ludzi, ułatwiać przenikanie się kultur, obyczajów czy stylów życia - napisał Kwaśniewski w liście odczytanym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie przez sekretarza stanu Kancelarii Prezydenta, Dariusza Szymczychę.

Prezydent zwrócił w nim również uwagę, że dla wielu ludzi Unia Europejska oznacza przede wszystkim gospodarkę. Tymczasem wnosi ona również wartości niematerialne, takie jak pokój i bezpieczeństwo, solidarność, czy poszanowanie dla różnorodności. Różnorodność kultur i zarazem wspólnota wartości jest jednym z najważniejszych kluczy do zrozumienia istoty społeczeństwa europejskiego - uważa Kwaśniewski.

W swoim liście wyraził też żal, że musiał zmienić plany i nie może uczestniczyć w tej uroczystości osobiście. Towarzyszę wam jednak sercem i duchem - zapewnił Kwaśniewski.

Po odczytaniu listu prezydenta, tradycyjny tort europejski ze znanej warszawskiej cukierni od Bliklego kroili m.in.: laureat tegorocznej nagrody Fundacji Schumana Norman Davies, b. premier Tadeusz Mazowiecki, minister ds. europejskich Danuta Huebner, ambasador UE w Polsce Bruno Dethomas i przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej Józef Oleksy, a młodzież roznosiła go wśród obecnych. (and)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)