UNICEF: dzieci to czwartą osób szukających schronienia w Europie
Od stycznia do lipca bieżącego roku 133 tys. dzieci ubiegało się o azyl w Unii Europejskiej. To średnio 19 tys. dzieci w każdym miesiącu. Najmłodsi uchodźcy stanowią jedną czwartą osób szukających schronienia w Europie - alarmuje UNICEF.
26.09.2015 09:58
UNICEF informuje, że liczba dzieci, które przybywają do Europy, uciekając przed przemocą w Syrii, Iraku i Afganistanie, zwiększyła się o 80 proc.
Utworzenie w pobliżu punktów rejestracji Miejsc Przyjaznych Dzieciom, wsparcie psychologiczne, zapobieganie i reagowanie na przemoc czy ochrona przed handlem ludźmi, wsparcie i ochrona dzieci podróżujących samotnie lub rozdzielonych z rodzinami - to niektóre z działań, które organizacja chce podjąć w ciągu najbliższych 12 miesięcy na rzecz dzieci uchodźców i migrantów w Europie.
UNICEF planuje też dostarczenie rodzinom informacji na temat zasad żywienia dzieci, wsparcie programów edukacyjnych, wsparcie techniczne i eksperckie dla rządów państw i organizacji partnerskich w takich obszarach jak prawa dzieci i ich ochrona.
UNICEF przywołuje ostatnie dane Eurostatu, według których od stycznia do lipca 2015 r. 133 tys. dzieci ubiegało się o azyl w Unii Europejskiej. To średnio 19 tys. dzieci w każdym miesiącu. Dzieci stanowią jedną czwartą osób szukających schronienia w Europie.
- Wkrótce do Europy nadejdzie zima. Dlatego musimy podjąć wysiłki, aby już dziś zaopiekować się dziećmi uchodźców i migrantów - podkreśla Marie-Pierre Poirier, specjalny koordynator UNICEF ds. uchodźców i migrantów w Europie.
Ponieważ w ostatnich miesiącach wzrosła liczba dzieci uchodźców i migrantów w Europie, UNICEF już zwiększył pomoc dla Chorwacji, Serbii i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii. UNICEF oferuje również swoje wsparcie dla rządów i lokalnych organizacji partnerskich w Grecji, Słowenii, Austrii i na Węgrzech.
Organizacja przypomina także, że w Syrii i państwach ościennych około 7,6 mln dzieci wymaga natychmiastowej pomocy. Niestety programy pomocy humanitarnej realizowane w tych państwach przez UNICEF są poważnie niedofinansowane. W 2015 r. UNICEF apeluje o fundusze w wysokości 903 mln dolarów, które pozwolą na dostarczanie niezbędnej pomocy. W chwili obecnej UNICEF dysponuje zaledwie połową tej kwoty.