Trwa ładowanie...
d3u4sr6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

UNICEF: co najmniej 245 nepalskich dzieci uratowanych przed przemytem

Od kwietniowego trzęsienia ziemi w Nepalu, co najmniej 245 dzieci zostało uratowanych z rąk przemytników, handlujących ludźmi lub przed nielegalnym umieszczeniem małoletnich w domach dziecka - poinformował UNICEF.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Handlarze obiecywali rodzicom edukację i lepszą przyszłość dla ich dzieci
Handlarze obiecywali rodzicom edukację i lepszą przyszłość dla ich dzieci (AFP, Fot: ISHARA S. KODIKARA)
d3u4sr6

Jak podkreślił przedstawiciel UNICEF w Nepalu Tomoo Hozumi, organizacja ta obawia się gwałtownego wzrostu przypadków przemytu dzieci po dwóch trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziły Nepal w ostatnich miesiącach. Jak tłumaczył, utrata środków do utrzymania i pogarszające się warunki życia mogły umożliwić handlarzom łatwe przekonanie rodziców, aby oddali swoje dzieci w trosce o ich lepsze życie.

- Handlarze obiecywali edukację, żywność i lepszą przyszłość, ale rzeczywistość jest taka, że wiele z tych dzieci mogłoby zostać po prostu wykorzystane - oświadczył Hozumi.

Jak podano, handel dziećmi jest dość powszechnym zjawiskiem w Nepalu. Każdego roku - jak wynika z badań Międzynarodowej Organizacji Pracy - około 12 tys. nepalskich dzieci jest przemycanych do Indii. Dziewczęta, które nie trafiają do domów publicznych, są sprzedawane do Indii oraz do innych krajów, jako niewolnice, a chłopcy zmuszani są do przymusowych prac. Katastrofy takie jak trzęsienia ziemi zwiększają tylko ryzyko handlem dziećmi - podkreśla UNICEF.

d3u4sr6

Według organizacji, po trzęsieniach ziemi, rodziny z łatwością są przekonywane do wysyłania swoich dzieci do domów dziecka w Katmandu lub Pokharze. Jeszcze przed kataklizmem, około 15 tysięcy nepalskich dzieci mieszkało w sierocińcach i były one oddawane do adopcji, pomimo iż w 85 proc. przypadków nieletni mieli co najmniej jednego żyjącego rodzica.

Jak podkreślono, UNICEF obecnie ściśle współpracuje z rządem Nepalu, policją oraz innymi partnerami, aby przyspieszyć i wzmocnić odpowiedź na nielegalny proceder handlu dziećmi.

Rząd w Nepalu tuż po pierwszym trzęsieniu ziemi zawiesił możliwość zagranicznej adopcji dzieci, a na początku czerwca władze ogłosiły, że dzieci mogą podróżować w tym kraju tylko w towarzystwie rodziców lub legalnych opiekunów. Podróżujący z dziećmi dorośli, jeśli nie są ich rodzicami, muszą mieć specjalną pisemną zgodę, wydawaną przez lokalne władze.

Ponadto wydano zalecenie, aby zwiększyć czujność przy kontroli granicznej, a 25 linii lotniczych działających w Nepalu zostało poinformowanych o konieczności kontroli pasażerów, aby upewnić się, że dzieci podróżują w towarzystwie swoich prawnych opiekunów.

Trzęsienia ziemi, które nawiedziły Nepal 25 kwietnia i 12 maja, pochłonęły co najmniej 8673 ofiary śmiertelne.

d3u4sr6

Podziel się opinią

Share

d3u4sr6

d3u4sr6
Więcej tematów