ŚwiatUnia Europejska ma 10 lat

Unia Europejska ma 10 lat

10 lat temu, 2 lutego 1992 roku, w holenderskim mieście Maastricht został podpisany Traktat o Unii Europejskiej. Dokument wszedł w życie 1 listopada 1993 roku.

Traktat powołał Unię Europejską, obejmującą 12 państw członkowskich EWG. Główne postanowienia traktatu to: utworzenie unii ekonomicznej i walutowej, prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz współpraca wymiaru sprawiedliwości państw członkowskich.

Najważniejszą decyzją Traktatu z Maastricht było utworzenie unii walutowej i w efekcie wprowadzenie, najpóźniej do 1999 roku, wspólnego pieniądza ECU. Ujednolicono też przepisy socjalne i wprowadzono europejski kodeks pracy. Zniesiono na obszarze Wspólnoty wszelkie ograniczenia w podejmowaniu pracy i osiedlaniu się. Nad wspólną polityką imigracyjną miał czuwać Europol, czyli Europejska Agencja Policyjna. Podjęto też decyzję o dokładniejszej koordynacji polityki zagranicznej, m.in. przez podejmowanie niektórych decyzji większością głosów, a nie jak dotychczas jednomyślnie.

W Traktacie uznano Unię Zachodnioeuropejską za zbrojne ramię Wspólnoty. Odrzucono koncepcję utworzenia federacji europejskiej. Przyjęto także protokoły dodatkowe, m.in. w sprawie Wielkiej Brytanii, która zastrzegła sobie prawo prowadzenia własnej polityki socjalnej oraz wyjścia z unii monetarnej.

Porozumienie w sprawie powołania Unii Europejskiej podpisali przywódcy 12 państw Wspólnoty Europejskiej. W przeprowadzonym 3 czerwca 1992 roku referendum mieszkańcy Danii odrzucili Traktat. Układ zaaprobowali natomiast w ogólnonarodowych głosowaniach Irlandczycy - 18 czerwca, i niewielką większością głosów Francuzi - 20 września.

Na grudniowym szczycie w Edynburgu przywódcy Wspólnoty Europejskiej potwierdzili wolę wprowadzania w życie postanowień układu z Maastricht. Zgodzili się też, by Dania ratyfikowała układ warunkowo, z wyłączeniem tych jego punktów, które w referendum odrzucili Duńczycy.

Na początku 1993 roku rozpoczęły się negocjacje z kolejnymi krajami, pragnącymi przyłączyć się do Wspólnoty Europejskiej: w lutym ze Szwecją, Finlandią i Austrią, a w kwietniu z Norwegią. W ponownie przeprowadzonym w marcu 1993r referendum Duńczycy zaakceptowali tym razem układ z Maastricht.

Po długich dyskusjach parlamentarnych 2 sierpnia 1993 układ zaakceptowała Wielka Brytania. Ostatni kraj - Niemcy - przyjął postanowienia Maastricht 18 października 1993. Od 1 stycznia 1995 roku do Unii Europejskiej weszły trzy nowe kraje: Austria, Szwecja i Finlandia. (aka)

europejskatraktatmaastricht

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)