Unia chce walczyć z otyłością
W związku z coraz częstszą otyłością dzieci
w krajach Unii Europejskiej, władze unijne postanowiły zachęcać do
aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania - poinformował unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos
Kyprianu.
Komisarz przedstawił Europejską Platformę Działania, która ma służyć walce z otyłością.
W Unii Europejskiej obecnie aż 2 mln osób cierpi na otyłość. Dodatkowo każdego roku 400 tys. dzieci w wieku szkolnym zaczyna mieć problemy z tuszą.
Otyłość stanowi gwałtownie rosnący problem, a kłopoty Europejczyków z nadwagą mają poważne skutki dla zdrowia publicznego oraz niosą ze sobą olbrzymie koszty ekonomiczne - powiedział Kyprianu na konferencji prasowej w Brukseli.
Dane liczbowe budzą niepokój. Był czas, gdy otyłość była głównie problemem w Stanach Zjednoczonych. W ciągu kilkunastu lat w USA liczba osób otyłych wzrosła prawie trzykrotnie. My też podążamy w tym kierunku - dodał minister zdrowia Luksemburga, Mars Di Bartolomeo.
Otyłością częściej dotknięte są kobiety - 38% ma z nią problemy. W wypadku mężczyzn jest to od 10 do 27%
Eksperci dostrzegają niepokojącą tendencję do coraz częstszego występowania otyłości w krajach północnej Europy, które długo nie znały tego problemu. Z kolei na południu Europy śródziemnomorska, wartościowa dieta wypierana jest przez produkty kaloryczne, pozbawione wartości odżywczych.
Specjaliści, występujący na konferencji prasowej podkreślali, że otyłość jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale również życia. Sprzyja chorobom serca, układu oddechowego, nadciśnieniu, cukrzycy, artretyzmowi, niektórym odmianom nowotworów.
Postulowali konieczność zmiany trybu życia dzieci, które mają coraz mniej ruchu. Rozrywki dzieci związane są głównie z siedzącym trybem życia - alarmowali.
W unijnym budżecie na walkę z otyłością wydaje się od 2 do 8 proc. wszystkich środków przeznaczonych na opiekę zdrowotną.
Nie tylko politycy będą zastanawiać się jak stawić czoło problemowi otyłości w UE. Aktywnie w tym mają uczestniczyć organizacje konsumentów, specjaliści ds. zdrowia oraz eksperci przemysłu spożywczego. Komisarz Kyprianu wyraził nadzieję, że dzięki temu "powstanie kodeks postępowania", a inicjatywy przynoszące wymierne korzyści będą przyjęte w 2006 roku.
Klaudia Balcerowiak