Unia Afrykańska przeciwna wojnie z Irakiem
Unia Afrykańska (UA) wypowiedziała się we wtorek przeciw jakiejkolwiek wojnie z Irakiem i ostrzegła, że konflikt w Zatoce Perskiej będzie miał poważne konsekwencje dla gospodarki Afryki, gdyż w jego wyniku wzrosną ceny ropy.
04.02.2003 16:11
Unia Afrykańska, która powstała w zeszłym roku z przekształcenia Organizacji Jedności Afrykańskiej, poparła wynegocjowany przy udziale Francji układ pokojowy dla Wybrzeża Kości Słoniowej, ale uznała, że muszą być w nim wprowadzone pewne poprawki.
Na zakończenie szczytu w stolicy Etiopii, Addis Abebie, licząca 53 członków UA wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że jakakolwiek decyzja w sprawie operacji przeciw Irakowi powinna być podjęta przez ONZ.
Prezydent RPA, Thabo Mbeki, który jest obecnie przewodniczącym UA, powiedział, że wiele problemów gospodarczych Afryki ma źródła w gwałtownym wzroście cen ropy po wojnie na Bliskim Wschodzie w 1973 roku. Oświadczył, że Nowe Partnerstwo na rzecz Rozwoju Afryki (NEPAD), którego celem jest wzrost inwestycji na kontynencie, nie powiedzie się, jeśli podobny szok cenowy się powtórzy.
"Afrykańskie długi, których nie można teraz spłacić, powstały z tego" - powiedział Mbeki. - "Jeśli powrócimy do tej sytuacji, stanie się to samo, co w 1973 roku. Będzie można wtedy pożegnać rozwój, NEPAD i podobne rzeczy".
W środę amerykański sekretarz stanu Colin Powell ma przedstawić w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dowody na posiadanie przez Irak broni masowego rażenia. W liczącej 15 członków Radzie zasiadają obecnie trzy państwa afrykańskie - Angola, Kamerun i Gwinea.
UA wydała we wtorek oddzielny komunikat na temat trwających konfliktów na kontynencie - na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Demokratycznej Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Liberii, na Madagaskarze i Komorach.
Unia poparła układ pokojowy dla Wybrzeża Kości Słoniowej, ale uznała, że niezbędne są pewne poprawki. Układ przewiduje podział władzy między obecny rząd i rebeliantów, ale od kilku dni protestują przeciw niemu zwolennicy rządu. (iza)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Czy Polska powinna się aż tak bardzo angażować po stronie Ameryki? Czy Polska powinna bardziej liczyć się ze zdaniem Niemiec i Francji? Czy Polsce potrzebny jest "Wielki Brat" za oceanem?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.