Trwa ładowanie...

Umowa Opola z TVP pod lupą prokuratury. Telewizja zawiadomiła śledczych

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi śledztwo ws. umowy, jaką miasto Opole zawarło z TVP na organizację 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej.

Share
Umowa Opola z TVP pod lupą prokuratury. Telewizja zawiadomiła śledczych
Źródło: PAP, Fot: Krzysztof Świderski
d2cgjez

Informację o przesłuchaniach pracowników ratusza potwierdził PAP prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Jak podał natomiast Mariusz Pindera, Naczelnik Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, śledztwo zostało wszczęte w sierpniu po doniesieniu władz TVP. Postępowanie dotyczy możliwości ujawnienia przez władze Opola tajemnic zawartych w umowie o organizacji 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, który miał się odbyć w czerwcu tego roku, a którą ujawnił dziennikarzom prezydent miasta na konferencji prasowej po jej zerwaniu.

Zobacz też: Rodowicz o cenzurze TVP w Opolu

- Postępowanie dotyczy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, jakie otrzymaliśmy ze strony Telewizji Polskiej. Dotyczy ono ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa związanej z zapisami w umowie o organizacji festiwalu. W umowie tej miały być klauzule poufne, które zdaniem strony zawiadamiającej zostały ujawnione przez miasto. Na razie prowadzone są przesłuchania świadków - powiedział prok. Pindera.

d2cgjez

"Urząd Miasta Opola działa zgodnie z prawem"

Do informacji nt. śledztwa ws. festiwalu odniósł się Piotr Letachowicz z biura prasowego opolskiego ratusza. - Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, w jaki sposób i na co wydatkowana jest każda złotówka zarówno z budżetu Miasta Opola jak i z budżetu państwa. Tym bardziej, że umowa zawarta została między samorządem a Telewizją Publiczną na bazie pieniędzy publicznych. Urząd Miasta Opola działa zawsze zgodnie z obowiązującym przepisami prawa, w tym przede wszystkim dba o transparentność finansów publicznych. Ustawa o finansach publicznych w wielu artykułach, w tym art. 33 ustaliła zasadę jawności sektora finansów publicznych. Dodatkowo ustawa o dostępie do informacji publicznej w art. 1, 2, 3, 4 i 6 i in. zobowiązuje każdy podmiot administracji publicznej do jawności działania i udostępniania informacji odnośnie zarówno swojej działalności jak i wydatkowanych środków publicznych - podał Letachowicz.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pytany przez Polską Agencje Prasową, czy w takiej sytuacji będzie w amfiteatrze podczas festiwalu, który rozpoczyna się w piątek, odpowiedział, że festiwalem się interesuje, bo jest to wydarzenie jednoznacznie związane z Opolem, ale na festiwalu nie będzie. - Chyba będę go oglądał przez kraty - zażartował. (W kwietniu pisaliśmy, jak prezydent Opola z sojusznika Solidarnej Polski i Patryka Jakiego - po tym, jak władze Opole zerwały umowę z TVP - stał się wrogiem PiS i Jacka Kurskiego).

Początkowo 54. KFPP w Opolu miał się odbyć w czerwcu. Jednak po serii rezygnacji artystów prezydent Opola zerwał umowę z TVP o wspólnej organizacji festiwalu i nie wpuścił ekip technicznych TVP na teren amfiteatru. Jak tłumaczył, TVP nie była w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu imprezy. - Prezydent będzie błagał zaraz, żeby telewizja wróciła do Opola - stwierdził w maju w TVP Info Kurski i zapowiadał, że będzie domagał się odszkodowania. Obydwie strony groziły procesami sądowymi, a TVP rozważała przeniesienie festiwalu do Kielc.

Miasto i TVP osiągnęły w końcu porozumienie, zgodnie z którym tegoroczny festiwal będzie w całości organizowany przez TVP, a miasto ograniczyło się do wynajęcia telewizji amfiteatru, udostępnienia marki imprezy oraz organizacji (niezależnie od TVP) serii imprez towarzyszących KFPP. Festiwal rozpocznie się wieczorem 15 września w wielkim stylu: jubileusz 50-lecia pracy artystycznej będzie wraz z widzami świętować ikona polskiej piosenki - Maryla Rodowicz.

d2cgjez

Podziel się opinią

Share
d2cgjez
d2cgjez
Więcej tematów