Umorzono kolejne śledztwa ws. ofiar burz na Mazurach
Prokuratury w Giżycku i Piszu (Warmińsko-
Mazurskie) umorzyły trzy śledztwa dotyczące naruszenia zasad
bezpieczeństwa w ruchu wodnym podczas "białego szkwału" na
jeziorach. W sierpniu w czasie gwałtownej burzy zginęło 12 osób.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/skutki-gwaltownych-burz-na-mazurach-6038636638392961g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/skutki-gwaltownych-burz-na-mazurach-6038636638392961g )
Skutki gwałtownych burz na Mazurach
O umorzeniu śledztw poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Mieczysław Orzechowski. W tych sprawach prokurator nie stwierdził znamion czynów zabronionych, stąd umorzenie - wyjaśnił.
Orzechowski dodał, że prokuratury z urzędu zajmowały się przypadkami wywróconych podczas "białego szkwału" łodzi, z których ktoś utonął. Sprawdzano m.in. czy łodzie, które się wywróciły były sprawne.
Przy fali sięgającej 2 metrów nawet najlepszy sprzęt był zawodny, tonęły łodzie naprawdę dobrych klas. Trudno było zaradzić takiemu żywiołowi- powiedział rzecznik.
Dodał, że nadal jest w toku jedno śledztwo w Piszu. Prokuratura sprawdza, czy sternik łodzi, na której utonęło 5-letnie dziecko, nie naruszył zasad bezpieczeństwa. Kilkuletniego pasażera zamiast ubrać w kapok i wynieść na pokład - przywiązał liną pod pokładem. Dziecko utonęło.
Ponieważ sternik tej łodzi jest jednocześnie ojcem dziecka, które utonęło, sprawę tę traktujemy wyjątkowo ostrożnie- powiedział prok. Orzechowski.
Pod koniec listopada prokuratura w Mrągowie umorzyła sześć innych śledztw, w których badała prawidłowość zachowania się sterników łodzi, których członkowie załogi utonęli. Podstawą tych decyzji także był brak znamion czynu zabronionego. W sumie prokuratury rejonowe w Mrągowie, Giżycku i Piszu wszczęły dziesięć śledztw.
"Biały szkwał", czyli gwałtowna burza przeszła przez mazurskie jeziora 21 sierpnia, powodując śmierć 12 osób. Wiatr wiał z siłą 12 stopni w skali Beauforta, a fale na jeziorach miały 2 metry wysokości.