Trwa ładowanie...

Ulicami krąży papamobile; oni proszą: mniej zabójstw!

Z inicjatywy grupy wiernych papamobile, którym Jan Paweł II poruszał się ulicami stolicy Salwadoru podczas wizyt w tym kraju w 1983 i 1996 r., wyjechał na ulice miasta w asyście zmotoryzowanej procesji.

Share
Ulicami krąży papamobile; oni proszą: mniej zabójstw!Źródło: AFP
d29429m

Na ulicach San Salvadoru procesję, która odbyła się w godzinach popołudniowych - nocnych czasu rzymskiego - witali zaskoczeni mieszkańcy miasta. Salwadorskie stacje telewizyjne nadawały w tym czasie krótkie rozmowy z ludźmi, którzy witali przejeżdżający wehikuł papieża.

"Aby nie było korupcji, aby nie było zabójstw i porwań"

Wielu mówiło, że chce prosić Jana Pawła II, który zostaje wyniesiony na ołtarze, o pokój dla swego kraju nękanego nadal po długiej wojnie domowej przez przestępczość i rozboje.

Hiszpańska agencja EFE cytuje te prośby Salwadorczyków. Kobieta w średnim wieku, Luisa, mówi: - Chcę prosić Jana Pawła II o pokój, przede wszystkim o to, żeby było mniej przestępczości, żeby nie było u nas każdego dnia tylu porwań i zabójstw.

d29429m

Dwoje piętnastolatków, dziewczyna imieniem Carol i chłopiec Rodrigo, powiedzieli, że będą modlić się do nowego błogosławionego, żeby w ich kraju nie było nędzy, a ich kolega, David, będzie modlił się, żeby znikła korupcja.

Zmotoryzowana procesja, towarzysząca papamobile, po przejeździe przez miasto dotarła do parafii San Jose de la Montana, Św. Józefa z Gór, znajdującej się trzy kilometry od miasta. Oczekiwał tam na nią tłum wiernych.

"To był papież młodzieży"

Była wśród nich grupa młodzieży, która utkała na cześć nowego błogosławionego tradycyjny dywan - takimi dywanami dekoruje się ulice salwadorskich miast podczas procesji Wielkiego Tygodnia.

- To był papież młodzieży, który walczył o nas i o to, w co wierzymy - powiedziała w imieniu tej grupy Claudia.

d29429m

Dywan przedstawia sceny z życia Jana Pawła II, wśród nich jego spotkania z Matką Teresą z Kalkuty i modlitwę papieża w marcu 1983 roku przy ołtarzu w katedrze w San Salvador, w miejscu, gdzie na rozkaz jednego z dowódców wojskowych został zamordowany w czasie mszy arcybiskup Oscar Arnulfo Romero. Trwa obecnie proces jego beatyfikacji, rozpoczęty z inicjatywy Jana Pawła II.

Wikariusz archidiecezji San Salvador, Jesus Delgado, przypomniał podczas powitania papamobile w parafii San Jose de la Montana, że to Jan Paweł II utorował swą pierwszą wizytą drogę do pojednania w Salwadorze. Zakończyło ono wojnę domową trwającą od 1980 do 1992 roku, która pochłonęła 75 tys. ludzkich istnień.

d29429m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29429m
d29429m
Więcej tematów