Trwa ładowanie...
d2xju8q

Ukraińskie siły rządowe informują o zabiciu 40 bojowników prorosyjskich

Ukraińskie siły rządowe zabiły w ciągu ostatniej doby 40 bojowników z ugrupowań prorosyjskich separatystów na wschodzie kraju - oświadczyło dowództwo operacji antyterrorystycznej w Kijowie.
Share
Ukraiński żołnierz na drodze niedaleko Doniecka
Ukraiński żołnierz na drodze niedaleko DonieckaŹródło: AP, Fot: (c) 2014 Darko Vojinovic
d2xju8q

Zapewniło jednocześnie, że Kijów przystąpił do realizacji ustaleń memorandum podpisanego w Mińsku. Mimo rozejmu między stronami konfliktu w Donbasie strona przeciwna nadal ostrzeliwuje pozycje wojsk ukraińskich - oświadczyło dowództwo.

"Stanowiska sił operacji antyterrorystycznej zostały ostrzelane z mobilnych kompleksów rakietowych BM-21 (Grad) i moździerzy w rejonie Makarowo w obwodzie ługańskim" i w kilkunastu miejscowościach obwodu donieckiego - podał sztab na swojej stronie na Facebooku.

Dowództwo podkreśliło, że siły ukraińskie otwierają ogień wyłącznie w celu neutralizacji punktów ogniowych wroga. "W ciągu ostatniej doby zlikwidowano do 40 bojowników, jeden zestaw rakietowy Grad oraz dwie armaty" - czytamy.

d2xju8q

Memorandum z Mińska to dokument podpisany w nocy z piątku na sobotę przez uczestników grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego. W skład grupy wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji, OBWE i separatystów. Memorandum przewiduje m.in. utworzenie 30-kilometrowej zdemilitaryzowanej strefy buforowej między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi rebeliantami. W sobotę ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oświadczyła, że strefa ta powinna zacząć powstawać natychmiast.

Dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove ocenił tymczasem, że na Ukrainie obowiązuje rozejm tylko z nazwy. Na Ukrainie wciąż są wojska rosyjskie - powiedział w rozmowie z dziennikarzami na marginesie posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO w Wilnie.

d2xju8q

Podziel się opinią

Share
d2xju8q
d2xju8q
Więcej tematów