Trwa ładowanie...
d3g0yig

Ukraiński MSZ: Rosja nasila represje polityczne na Krymie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oskarżyło Rosję o nasilanie represji politycznych na zaanektowanym przez nią Krymie przed zaplanowanym na 26 lutego tzw. Dniem Oporu dla Rosyjskiej Okupacji Krymu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krym, Symferopol
Krym, Symferopol (AFP, Fot: Vasily Maximov)
d3g0yig

- MSZ Ukrainy wyraża kategoryczny protest wobec działań Federacji Rosyjskiej w związku z trwałymi represjami, bezprawnymi zatrzymaniami, przeszukaniami i aresztami, a także torturami, którym poddawani są obywatele Ukrainy na okupowanym półwyspie - oświadczyła rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca.

W ostatnich dniach rosyjskie władze na zajętym w 2014 r. półwyspie zatrzymały ponad 20 Tatarów krymskich, którzy protestowali przeciwko rewizjom w ich domach.

- To jasne, że okupant nasila represje polityczne przed 26 lutego, Dniem Oporu dla Rosyjskiej Okupacji Krymu - powiedziała Beca agencji Interfax-Ukraina.

d3g0yig

26 lutego przypada trzecia rocznica wielkiej demonstracji Tatarów w Symferopolu, którzy w 2014 r., nie dopuścili do posiedzenia parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu. Tatarzy obawiali się, że mogło na nim dojść do głosowania nad odłączeniem półwyspu od Ukrainy.

Dzień później siedziba krymskiego parlamentu została zajęta przez uzbrojonych ludzi w nieoznakowanych mundurach, a miasto opanowała tzw. rosyjska samoobrona.

Rosja zajęła należący do Ukrainy Krym w 2014 roku, w następstwie interwencji militarnej i referendum, którego wyników nie uznały ani władze w Kijowie, ani Zachód. Zgodnie z prawem międzynarodowym Krym pozostaje częścią terytorium Ukrainy. Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 proc. ludności na Krymie, zbojkotowali referendum.

Z Kijowa Jarosław Junko

d3g0yig

Podziel się opinią

Share

d3g0yig

d3g0yig
Więcej tematów