Trwa ładowanie...
ukraina
27-11-2003 11:50

Ukraiński minister: rosyjska polityka zagraniczna nieprzewidywalna


Polityka Rosji wobec sąsiadów jest
nieprzewidywalna. Potwierdza to ewidentnie grobla zbudowana przez
Rosjan w Cieśninie Kerczeńskiej - powiedział w wywiadzie dla
czwartkowego wydania gazety "Deń" minister obrony Ukrainy Jewhen
Marczuk.

Ukraiński minister: rosyjska polityka zagraniczna nieprzewidywalnaŹródło: AFP
d277tci
d277tci

Ukraiński minister nie wykluczył, że najpoważniejsze od lat zaostrzenie stosunków ukraińsko-rosyjskich może mieć dla Ukrainy także pozytywne następstwa. "Dzięki temu szybciej zrozumiemy, że choć z jednej strony Rosja jest naszym strategicznym partnerem, to z drugiej jest też poważnym konkurentem" - wyjaśnił Marczuk.

Podkreślił, że przeciwko rosyjskiej inicjatywie w Cieśninie Kerczeńskiej wystąpiły zgodnie zarówno ukraińskie władze z prezydentem Leonidem Kuczmą na czele, jak też opozycja.

Pod koniec września Rosjanie ze swego brzegu na Półwyspie Tamańskim zaczęli budować groblę w kierunku niewielkiej ukraińskiej wyspy Tuzła, tłumacząc to koniecznością ochrony wybrzeża przed niszczącym działaniem fal sztormowych. Strona ukraińska była przekonana, że grobla ma połączyć terytorium Rosji z ukraińską wyspą, a w konsekwencji doprowadzić do zmiany przebiegu linii granicznej. Dzięki temu Rosja uzyskałaby m.in. kontrolę nad jedynym szlakiem żeglugowym między Morzem Czarnym i Azowskim.

Pod koniec października, gdy groblę od ukraińskiej wyspy Tuzła oddzielał zaledwie stumetrowy pas wody, budowę na polecenie Kremla wstrzymano. Jednocześnie delegacje rządowe obu krajów przystąpiły do rozmów na temat statusu akwenów morskich. Kijów nalega, aby granica państwowa w tych akwenach była wyznaczona na dnie i na powierzchni, rozdzielając tym samym Morze Azowskie na wody wewnętrzne Rosji i Ukrainy, jednak Rosjanie są temu przeciwni. Minister spraw zagranicznych Rosji Igor Iwanow podczas wizyty w Kijowie dał wyraźnie do zrozumienia, że sprawa przynależności terytorialnej wyspy Tuzła jest dla Moskwy sporna.

d277tci

Kłopot z określeniem przynależności wyspy bierze się z jej skomplikowanego pochodzenia. Jeszcze na początku XX wieku Tuzła była częścią Półwyspu Tamańskiego, jednak wąska naturalna grobla łącząca ją z lądem została przerwana przez wody sztormowe - tak powstała wyspa.

W 1941 władze radzieckie przekazały wyspę ówczesnej administracji krymskiej, a w 1954 cały Krym - do tej pory będący częścią Rosji - przekazano Ukrainie, która w 1991 roku stała się niezależnym państwem. Umówiono się wówczas, że linie graniczne między obu państwami będą pokrywać się z granicami administracyjnymi, określonymi w czasach ZSRR.

Do tej pory Ukraina i Rosja dokonały tylko delimitacji granicy lądowej.

d277tci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d277tci
Więcej tematów