ŚwiatUkraiński kryzys wśród tematów spotkania szefów dyplomacji NATO

Ukraiński kryzys wśród tematów spotkania szefów dyplomacji NATO

Kryzys na Ukrainie będzie jednym z najważniejszych tematów, które omówią we wtorek i w środę w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw NATO. Sojusz chce zrewidować swoje relacje z Rosją i jednocześnie pogłębić współpracę z władzami w Kijowie.

W spotkaniu ma uczestniczyć szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

W związku z sytuacją na Ukrainie już na początku marca sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział rewizję współpracy Sojuszu z Rosją. Zamrożone zostały m.in. spotkania robocze ze stroną rosyjską na poziomie cywilnym i wojskowym. Jednocześnie wzmacniana ma być współpraca między NATO a Ukrainą, m.in. poprzez wspólne ćwiczenia.

"Zastanawiamy się, jak możemy wzmocnić współpracę z Ukrainą", jednak "nie uwzględniamy bezpośredniej pomocy wojskowej dla Ukrainy" - zaznaczyły wysokiej rangi źródła w NATO. - Ministrowie będą rozważać krótko- i długoterminowe kroki, by okazać wsparcie i solidarność z Ukrainą i wzmocnić zdolność do szybkiej reakcji na wypadek zagrożeń dla bezpieczeństwa sojuszników - dodali informatorzy.

Na razie nie ma jednak mowy na przykład o zawieszeniu spotkań Rady NATO-Rosja, do czego doszło w trakcie wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku. Jak mówią źródła w Sojuszu, należy utrzymać dialog polityczny. - Sytuacja jest dynamiczna i jest to wyzwanie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego, największe od zakończenia zimnej wojny - powiedział jeden z dyplomatów.

W spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO ma uczestniczyć także szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Odbędzie się też posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z udziałem szefa ukraińskiego MSZ Andrija Deszczycy.

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek, że Rosja "wycofuje stopniowo" wojska zgromadzone na granicy z Ukrainą. W ubiegłym tygodniu sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij powiedział, że Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą ok. 100 tys. żołnierzy. Amerykański wywiad ocenił liczebność tych sił na około 30-40 tys.

W trakcie spotkania Rady Północnoatlantyckiej szczególny nacisk ma być położony m.in. na wspólną obronę krajów Sojuszu. W związku z kryzysem ukraińskim Stany Zjednoczone m.in. zwiększyły z czterech do dziesięciu liczbę swych samolotów bojowych biorących udział w misji patrolowej Baltic Air Policing nad Litwą, Łotwą i Estonią.

11 marca samolot wczesnego ostrzegania E-3A AWACS podjął lot w rumuńskiej przestrzeni powietrznej w ramach planowanych ćwiczeń, a dzień wcześniej Rada Północnoatlantycka zdecydowała o wykorzystaniu AWACS-ów nad Polską i Rumunią w ramach monitorowania kryzysu na Ukrainie.

W kontekście wzmacniania zdolności obronnych Sojuszu rozważane jest także m.in. powołanie specjalnego koordynatora, który wraz z grupą ekspertów cywilnych i wojskowych nadzorowałby możliwości obronne NATO, a także powołanie specjalnego centrum planowania. To wszystko zostało już poddane pod dyskusję, ale ostateczne decyzje na spotkaniu szefów dyplomacji jeszcze nie zapadną - podkreśliły źródła w NATO.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)