Ukraińska pielgrzymka: Papież apeluje o jedność chrześcijan
(AFP)Kilkadziesiąt tysięcy osób zebrało się w poniedziałek rano na podkijowskim lotnisku Czajka na mszy świętej w obrządku bizantyjskim, która została odprawiona pod przewodnictwem papieża Jana Pawła II. Głównym celebransem był kard. Lubomyr Huzar, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie.
Na liturgię rozdano ponad 200 tys. zaproszeń, jednak na lotnisko Czajka pod Kijowem dotarło około 70 tys. wiernych. Było ich znacznie mniej niż uczestników niedzielnej mszy w obrządku łacińskim, na którą przyszło 150 tys. wiernych. Mniejszą frekwencję księża tłumaczyli tym, że poniedziałek jest zwykłym dniem pracy i ludzie obawiali się trudności z dotarciem na lotnisko.
Nad lotniskiem powiewały flagi Ukrainy, Białorusi i Watykanu. Wiele osób przyszło w tradycyjnych ukraińskich wyszywanych koszulach; młodzi - przebrani w kozackie stroje.
Ojciec Święty otrzymał w prezencie od wiernych kozacki strój oraz insygnia.
Na ołtarzu, który zbudowano na kształt łodzi - kozackiej czajki, zawieszono słynącą z cudów ikonę Matki Boskiej Zarwanyckiej, której opiece Jan Paweł II powierzył swoją historyczną ukraińską pielgrzymkę. Ikona ta jest szczególnie czczona przez grekokatolików na Ukrainie. Na wiosłach, po obu stronach ołtarza umieszczono napis "Chrytus Drogą, Prawdą i Życiem".
Ojca Świętego powitał biskup Wasyl Medwied, grecko-katolicki egzarcha (ordynariusz) diecezji kijowsko-wyszogrodzkiej: Ukraina mówi do ciebie: "Ty jesteś Piotr - skała, na której Chrystus zbuduje swój Kościół". Oczekujemy, że wskażesz nam światło Bożej chwały, umocnisz nasze serca i dasz nam nową nadzieję... Apelował o oczyszczenie pamięci i uwolnienie dusz z ciężaru przeszłości. Powiedział, że Ukraina potrzebuje obecnie nowego posłania Ducha Świętego - pełnego odnowienia.
Mottem papieskiej homilii, były słowa Ewangelii św. Jana: "Jak Ty Ojcze we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał".
Papież wygłosił homilię po ukraińsku. Przypomniał chrześcijańskie korzenie narodu i państwa ukraińskiego oraz określił dawny Kijów mianem "Nowej Jerozolimy", matką słowiańskiego chrześcijaństwa we Wschodniej Europie.
Nawiązał do postaci św. Andrzeja Apostoła, który wedle tradycji Kościoła miał dotrzeć aż na tereny powstałej wiele wieków później Rusi Kijowskiej. Zgodnie z tradycją, w czasach jutrzenki chrześcijaństwa sam apostoł Andrzej podziwiał skały Dniepru i pobłogosławiwszy ziemię kijowską mówił "Te góry będą odbiciem sławy Bożej" - przypomniał papież. W ten sposób przepowiedział nawrócenie się na wiarę chrześcijańską wielkiego księcia kijowskiego Włodzimierza, świętego chrzciciela Rusi, dzięki któremu Dniepr zmienił się w "Jordan Ukrainy", a Kijów w "Nową Jerozolimę - mówił Jan Paweł II.
Słowa: Odzyskana niepodległość otworzyła nowy okres w Waszej historii. Kraj stał się państwem wolnym i niezależnym - przyjęto gromkimi oklaskami. 10 ostatnich lat pokazało, że korzenie duchowe są bardzo mocne. Żywotność wiary i siła odrodzenia na Ukrainie jest zadziwiająca. Korzenie przeszłości są silnymi filarami nadziei na przyszłość - powiedział papież.
Ojciec Święty zaapelował o jedność chrześcijan. Z tej Ziemi, uświęconej krwią męczenników, wznoszę wraz z wami modlitwę do Pana, aby wszyscy chrześcijanie znów stanowili jedność, tak jak tego chciał Jezus w Wieczerniku. Oby chrześcijanie w trzecim tysiącleciu występowali przed światem jako jedno serce i jedna dusza - powiedział Jan Paweł II.
Ojciec Święty zaznaczył, że jedność opiera się na prawdzie objawionej i miłości, która nie neguje człowieka ani jego kultury i historii. Papież podkreślał w homilii, że wielość tradycji umacnia i ubogaca jedność Kościoła.
Papież przypomniał śmierć ukraińskich męczenników Borysa i Gleba, którzy oddali życie za jedność chrześcijan. Wskazywał, że koegzystencja miłości jest powołana do stawania się modelem jedności.
Po mszy Ojciec Święty udał się do Babiego Jaru, by oddać hołd ofiarom dokonanego tam we wrześniu 1941 roku nazistowskiego mordu na mieszkańcach Kijowa.
Msza na Czajce była ostatnią liturgią w kijowskiej części papieskiej wizyty. O godz. 17.00 czasu warszawskiego Jan Paweł II odleci do Lwowa. (aso, aka)
Posłuchaj w WP dźwiękowych relacji Radia Watykańskiego z Ukrainy