Trwa ładowanie...

Ukraińska armia: zakończyliśmy pierwszą fazę wycofywania uzbrojenia ze wschodu

Dowództwo operacji zbrojnej, którą siły ukraińskie prowadzą przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju, poinformowało w sobotę o zakończeniu pierwszego etapu wycofywania sprzętu wojskowego w obwodzie ługańskim.

Share
Ukraińska armia: zakończyliśmy pierwszą fazę wycofywania uzbrojenia ze wschodu
Źródło: AFP, Fot: ALEKSEY FILIPPOV
d1n433q

"Nasi wojskowi zakończyli pierwszy etap wycofywania uzbrojenia, które przewidziane jest mińskimi porozumieniami" - poinformował sztab operacji na Facebooku.

- Od jutra (w niedzielę) powinno zacząć się odprowadzanie dział o kalibrze do 100 mm i moździerzy do 120 mm w obwodzie donieckim - wyjaśnił przedstawiciel armii Andrij Łysenko. Oficer przekazał, że ostatnia doba minęła w Donbasie spokojnie, a warunki rozejmu przestrzegane są wzorcowo. - Ani jeden ukraiński żołnierz nie zginął i nikt nie został ranny - podkreślił Łysenko.

d1n433q

W piątek separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), którzy także mieli rozpocząć w niedzielę wycofywanie z linii walk z siłami ukraińskimi uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm, oświadczyli, że odkładają ten proces do przyszłego tygodnia. Przedstawiciel ministerstwa obrony DRL Eduard Basurin powiedział, że przyczyną jest naruszanie warunków porozumienia przez stronę ukraińską.

Sztab Generalny Ukrainy stanowczo odrzucił te oskarżenia. - Ta informacja nie odpowiada rzeczywistości. Jedynym wiarygodnym źródłem wiadomości na ten temat może być wyłącznie specjalna misja monitoringowa OBWE, gdyż zgodnie z mińskim protokołem tylko ona posiada pełnomocnictwa do weryfikacji jego przestrzegania - mówił wówczas rzecznik sztabu, Władysław Sełezniow.

Porozumienie o wycofaniu z linii walk na wschodniej Ukrainie czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm zawarto pod koniec września w Mińsku. 2 października w Paryżu, po obradach przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie ogółem 41 dni. Zaznaczył jednocześnie, że konflikt, który określił jako wojnę, zakończy się dopiero wraz z wyzwoleniem ostatniej części terytorium Ukrainy.

d1n433q

Podziel się opinią

Share
d1n433q
d1n433q
Więcej tematów