Trwa ładowanie...
d3kdztz

Ukraińska armia: Rosja wprowadziła na Krym dywizjon Iskanderów

Rosja wprowadziła na okupowany przez nią Krym dywizjon Iskanderów, kompleksów rakietowych, zdolnych do przenoszenia broni jądrowej - oświadczył przedstawiciel Sztabu Generalnego Ukrainy, generał-major Ołeksandr Rozmaznin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski Iskander
Rosyjski Iskander (AFP, Fot: Alexander Nemenov)
d3kdztz

- Na terytorium Krymu wszedł dywizjon Iskanderów - powiedział Rozmaznin na konferencji prasowej w Kijowie.

Iskandery to lądowe pociski balistyczne o zasięgu 380-500 km. Zamontowane na mobilnych platformach kompleksy mogą przenosić ładunki nuklearne.

- Jest to bardzo zła wiadomość, ponieważ ten kompleks rakietowy może przenosić ładunki jądrowe. Obecność tego kompleksu na terytorium okupowanego Krymu to powód do zastanowienia się, jak można takiemu kompleksowi przeciwdziałać - dodał wojskowy.

d3kdztz

Zaniepokojenie wywołane militaryzacją Krymu wyrażał podczas swej wizyty w Kijowie w końcu listopada naczelny dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove.

Zobacz też: Rosyjskie wojska są przerzucane z Krymu na wschód Ukrainy

Mówił on wówczas o dużej liczbie zgromadzonego na Krymie przez Rosjan sprzętu wojskowego, w tym skrzydlatych pocisków ziemia-powietrze, co wpływa na bezpieczeństwo całego regionu Morza Czarnego.

d3kdztz

Dowódca sił NATO zwrócił także wtedy uwagę na płynące z Rosji sygnały na temat możliwości rozmieszczenia na Krymie broni jądrowej. - Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni i obserwujemy sytuację - dodał.

Na początku listopada ukraińscy eksperci wojskowi informowali, że Rosja ściągnęła nad granicę z Ukrainą sześć mobilnych platform rakietowych Iskander, które ustawiono na terytorium rosyjskim naprzeciwko obwodu donieckiego.

d3kdztz

Podziel się opinią

Share
d3kdztz
d3kdztz
Więcej tematów