Trwa ładowanie...
d1jkiwk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukraińska armia: Rosja wprowadziła na Krym dywizjon Iskanderów

Rosja wprowadziła na okupowany przez nią Krym dywizjon Iskanderów, kompleksów rakietowych, zdolnych do przenoszenia broni jądrowej - oświadczył przedstawiciel Sztabu Generalnego Ukrainy, generał-major Ołeksandr Rozmaznin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski Iskander
Rosyjski Iskander (AFP, Fot: Alexander Nemenov)
d1jkiwk

- Na terytorium Krymu wszedł dywizjon Iskanderów - powiedział Rozmaznin na konferencji prasowej w Kijowie.

Iskandery to lądowe pociski balistyczne o zasięgu 380-500 km. Zamontowane na mobilnych platformach kompleksy mogą przenosić ładunki nuklearne.

- Jest to bardzo zła wiadomość, ponieważ ten kompleks rakietowy może przenosić ładunki jądrowe. Obecność tego kompleksu na terytorium okupowanego Krymu to powód do zastanowienia się, jak można takiemu kompleksowi przeciwdziałać - dodał wojskowy.

d1jkiwk

Zaniepokojenie wywołane militaryzacją Krymu wyrażał podczas swej wizyty w Kijowie w końcu listopada naczelny dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove.

Zobacz też: Rosyjskie wojska są przerzucane z Krymu na wschód Ukrainy

Mówił on wówczas o dużej liczbie zgromadzonego na Krymie przez Rosjan sprzętu wojskowego, w tym skrzydlatych pocisków ziemia-powietrze, co wpływa na bezpieczeństwo całego regionu Morza Czarnego.

d1jkiwk

Dowódca sił NATO zwrócił także wtedy uwagę na płynące z Rosji sygnały na temat możliwości rozmieszczenia na Krymie broni jądrowej. - Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni i obserwujemy sytuację - dodał.

Na początku listopada ukraińscy eksperci wojskowi informowali, że Rosja ściągnęła nad granicę z Ukrainą sześć mobilnych platform rakietowych Iskander, które ustawiono na terytorium rosyjskim naprzeciwko obwodu donieckiego.

d1jkiwk

Podziel się opinią

Share

d1jkiwk

d1jkiwk
Więcej tematów