Ukraińscy jeńcy na Węgrzech. Ukraina i KE domagają się wyjaśnień
MSZ Ukrainy domaga się dostępu konsula do 11 ukraińskich jeńców, wywiezionych z Rosji bez wiedzy władz w Kijowie i znajdujących się obecnie "w izolacji" na terytorium Węgier. Węgierska strona zapewnia natomiast, że więźniowie im przekazani mogą kontaktować się z władzami ukraińskimi, "jeśli chcą". KE żąda wyjaśnień.
20.06.2023 | aktual.: 20.06.2023 14:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Władze Węgier powinny wyjaśnić swój udział w sprowadzeniu ukraińskich jeńców wojennych z Rosji, a także działania Budapesztu dotyczące komunikacji w tej sprawie z Kijowem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano w rozmowie z portalem Delfi, funkcjonującym na Litwie, Łotwie i w Estonii.
Przedstawiciel KE odniósł się też do postępowania strony rosyjskiej, która "musi przestrzegać swoich zobowiązań w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego i - niezależnie od okoliczności - zapewnić właściwe traktowanie jeńców wojennych, nie narażając ich życia na niebezpieczeństwo".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
MSZ Ukrainy domaga się dostępu swojego konsula do 11 ukraińskich jeńców, wywiezionych z Rosji bez wiedzy władz w Kijowie i znajdujących się obecnie "w izolacji" na terytorium Węgier. - Podejmujemy działania na rzecz sprowadzenia tych osób do kraju - powiadomił wcześniej w poniedziałek rzecznik resortu spraw zagranicznych Ukrainy Ołeh Nikołenko.
Jak dodał, strona węgierska ma ignorować próby "konstruktywnego dialogu" podejmowane przez Kijów.
- Takie postępowanie Budapesztu stawia pod znakiem zapytania zadeklarowane przezeń humanitarne motywacje wywiezienia Ukraińców na Węgry. Ponadto te działania mogą zostać zakwalifikowane jako złamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - podkreślił przedstawiciel resortu dyplomacji.
- Ukraińscy jeńcy wojenni, których w zagadkowych okolicznościach uwolniono z rosyjskiej niewoli i przewieziono na Węgry, przebywają obecnie pod nadzorem i mają ograniczoną możliwość kontaktu z bliskimi. Nasi obywatele zostali internowani przez stronę węgierską - przekazał przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Andrij Jusow w rozmowie z Radiem Swoboda.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rosjanie zaatakowali Lwów. Trafili w ważny obiekt
Węgry komentują. "Mogą swobodnie poruszać"
Szef węgierskiego MSZ zapewnia natomiast, że Węgry nie były zaangażowane w ściąganie ukraińskich jeńców.
- Przesiedlenie Ukraińców na Węgry odbyło się po dyskusjach kościoła z organizacjami wyznaniowymi, w których państwo węgierskie nie brało udziału - mówił Peter Szijjarto.
Zapewnił, że Ukraińcy na terenie Węgier są wolni. - Ci ludzie mogą swobodnie poruszać się po Węgrzech, mogą robić, co chcą - stwierdził. Dodał, że "więźniowie" przekazani Węgrom mogą kontaktować się z władzami ukraińskimi, "jeśli chcą".
11 ukraińskich jeńców trafiło na Węgry
16 czerwca pełnomocnik ds. osób zaginionych w specjalnych okolicznościach Ołeh Kotenko potwierdził, że Ukraina "ustaliła miejsce pobytu 11 ukraińskich jeńców wojennych, przetrzymywanych na terenie Węgier, a wcześniej będących w rosyjskiej niewoli".
Według Nikołenki władze w Kijowie miały dowiedzieć się o tej sprawie z publicznych wystąpień premiera Węgier Viktora Orbana.