Nie mają pocisków. Niepokojące doniesienia z frontu
Portal informacyjny Ukraińska Prawda poinformował w czwartek, że Kijów "nie posiada już pocisków do wyrzutni przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot oraz IRIS-T". Portal powołuje się na doniesienia korespondenta niemieckiego dziennika "Bild", Juliana Roepckego, który zaznaczył, że większość innych zapasów sił obrony powietrznej Ukrainy również została "wyczerpana lub zniszczona".
"Tak jak powiedziałem kilka tygodni temu (i prawie nikt mi nie uwierzył): Ukrainie skończyły się pociski do wyrzutni Patriot i IRIS-T. Również większość innych zapasów (sił) obrony powietrznej jest wyczerpana lub zniszczona, podczas gdy my mamy w naszych magazynach setki systemów (rakietowych) i tysiące pocisków. Brak słów. Tylko złość" - napisał Roepcke na platformie X.
Korespondent "Bilda" wyznał, że dwa tygodnie temu otrzymał informacje od swojego źródła na temat dokładnej aktualnej liczby rakiet, które pozostały Ukrainie. Nie ujawnił jednak tej liczby, ale stwierdził, że była ona tak mała, że teraz musi być bliska zeru.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rywale Kaczyńskiego muszą zamilknąć. "Wlał im beton do ust"
Rosjanie mają teraz "otwartą drogę"
Roepcke opublikował również mapę, na której zaznaczony jest prawdopodobny tor lotu rosyjskich pocisków rakietowych i dronów podczas ostatniego ataku, przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek. "Przestrzeń powietrzna nad Kijowem to teraz dla nich (Rosjan - przyp. red.) otwarta droga" - zauważył.
Dowódca ukraińskich sił powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk, poinformował w czwartek, że ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 57 spośród 82 rakiet i dronów, za pomocą których Rosja zaatakowała Ukrainę. Siły wroga zniszczyły m.in. elektrociepłownię Trypilską w obwodzie kijowskim, jeden z najważniejszych obiektów energetycznych w kraju.
Rosjanie chcą wyczerpać Ukraińców
Władze w Kijowie podkreślają, że celem ostatnich zmasowanych rosyjskich ataków rakietowych i nalotów dronów jest nie tylko maksymalne ograniczenie potencjału energetycznego Ukrainy, ale też wyczerpanie ukraińskich środków obrony powietrznej.
Przedstawiciele rządu, m.in. szef dyplomacji Dmytro Kułeba, od dawna zabiegają w krajach Zachodu o dodatkowe dostawy wyrzutni rakietowych, przede wszystkim amerykańskich systemów Patriot.
Julian Roepcke jest znanym korespondentem, który zajmuje się oceną sytuacji na froncie na podstawie materiałów foto i wideo z pola walki oraz analizy zdjęć satelitarnych. Jego oceny są często publikowane przez media ukraińskie i zachodnie, które uznają je za wiarygodne.