PolitykaUkraina. Wołodymyr Zełenski rozwiązuje Radę Najwyższą

Ukraina. Wołodymyr Zełenski rozwiązuje Radę Najwyższą

Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozwiązuje Radę Najwyższą. To pierwsza decyzja nowego prezydenta Ukrainy. W poniedziałek podczas uroczystości zaprzysiężenia złożył przysięgę.

Ukraina. Wołodymyr Zełenski rozwiązuje Radę Najwyższą
Źródło zdjęć: © East News | Genya Savilov
Anna Kozińska

W siedzibie Rady Najwyższej, czyli parlamencie, w Kijowie został zaprzysiężony nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na uroczystość przyjechali jego odpowiednicy z innych krajów. Pogratulować mu osobiście nie przyjechał jednak Andrzej Duda.

Polskę podczas uroczystości reprezentują natomiast minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Po ceremonii ma się odbyć spotkanie Zełenskiego z szefem polskiej dyplomacji.

Przypomnijmy, że Zełenski to komik i producent telewizyjny. W drugiej turze wyborów zdobył aż 73 proc. głosów "Serial stał się rzeczywistością" - skomentował na Twitterze dziennikarz Maciej Zaniewicz.

Wołodymyr Zełenski rozwiązuje parlament - "Zacznie się awantura"

Zełenski już na starcie nie ma lekko. W piątek rozpadła się koalicja rządząca. Tym samym nowy prezydent nie mógł rozwiązać parlamentu. Jednak po złożeniu przysięgi, poinformował, że go rozwiązuje.

Na to, że decyzja nowego prezydenta może wywołać niemałe zamieszanie, zwrócił uwagę dziennikarz Grzegorz Kuczyński. "Chyba musi się sąd wypowiedzieć, prawda? Niestety, moim zdaniem zaczyna się bałagan na Ukrainie" - napisał.

"Na Kremlu raczej nie są tym zmartwieni. Teraz będzie konflikt o interpretację, bo Zełenski powołuje się na fakt, że faktycznie nie ma umowy koalicyjnej i koalicji od 2 lat, więc wyjście FN de facto nic nie zmieniło. Tak, teraz sąd orzeknie" - dodał z kolei Michał Kacewicz.

Zgodnie z ukraińską konstytucją, prezydent może przedwcześnie rozwiązać parlament jeśli: w ciągu miesiąca nie powstała koalicja rządząca; 60 dni po rezygnacji wcześniejszej Rady Ministrów nie powołano jej nowego składu; posiedzenia plenarne nie rozpoczynają się w ciągu 30 dni od poprzedniej sesji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)