Ukraina w NATO? Zełenski spotkał się z Kissingerem
W czasie wizyty w Stanach Zjednoczonych Wołodymyr Zełenski spotkał się z byłym sekretarzem stanu USA, znanym politykiem i dyplomatą Henrym Kissingerem - poinformował szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Jermak napisał w niedzielę w mediach społecznościowych, że "bardzo cieszy się z tego spotkania i była to rzeczywiście głęboka rozmowa". Szef gabinetu Zełenskiego podkreślił, że Henry Kissinger jest zwolennikiem przyjęcia Ukrainy do NATO i autorem "trafnych cytatów opisujących obecną sytuację w wojnie z Rosją".
"Przed tą wojną byłem przeciwko członkostwu Ukrainy w NATO. Teraz, kiedy proces ten doszedł już do takiego poziomu, koncepcja neutralnej Ukrainy nie ma sensu" - zacytował Kissingera Jermak, podkreślając, że "jest on teraz jednym z lobbystów (członkostwa) Ukrainy w NATO".
Ukraina marzy o NATO
Jermak wskazał, że "Rosja próbuje zburzyć porządek światowy, łamać Kartę Narodów Zjednoczonych, narzucając własną konspirologię i interpretację zasad". Dodał, że "członkostwo Ukrainy w Sojuszu to najlepsza inwestycja w bezpieczeństwo Europy na wiele lat".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Henry Kissinger w latach 60. i 70. ubiegłego wieku zajmował stanowiska doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego oraz sekretarza stanu. Był jednym z architektów zbliżenia Waszyngtonu i Pekinu w czasie prezydentury Richarda Nixona. W maju 2023 roku skończył 100 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Tusk u Holeckiej? Polityk ostrzega przed brutalną prowokacją
Wojna w Ukrainie. Rosja okupuje 2,8 tys. miejscowości
Z danych ministerstwa reintegracji Ukrainy wynika, że pod okupacją Rosji pozostaje ok. 2,8 tys. miejscowości ukraińskich. Są to miasta i wsie, nad którymi rząd w Kijowie stracił kontrolę po rosyjskiej pełnowymiarowej napaści na ten kraj.
Od początku rosyjskiej agresji siły ukraińskie wyzwoliły 687 miejscowości - podała agencja Interfax-Ukraina. Resort reintegracji nie posiada informacji w sprawie tego, ile osób przebywa na tymczasowo okupowanym terytorium Ukrainy.
Szacunki nie obejmują miejscowości na Krymie i w Donbasie, nad którymi Kijów utracił kontrolę wskutek rosyjskiej agresji od 2014 r.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski