Ukraina: uchwalono ustawę antypiracką
Ukraiński parlament, po wielu perypetiach, uchwalił w czwartek ustawę o ochronie własności intelektualnej i praw autorskich. Uchwalenia podobnych przepisów domagały się Stany Zjednoczone, grożąc nałożeniem na Ukrainę sankcji gospodarczych.
Deputowani przewidują, że ustawa pozwoli efektywnie walczyć z nielegalną produkcją dysków i programów komputerowych. Licencjonowany ma być zarówno eksport jak i import płyt kompaktowych oraz surowców i sprzętu do ich produkcji. Licencje na produkcję kompaktów wydawać ma specjalnie powołany organ. Ustawa zezwala na kontrolowanie zakładów produkujących płyty kompaktowe ale pod warunkiem, że istnieją podejrzenia o piractwo.
Kary za produkcję nielegalnych kompaktów wyniosą 200% wartości skonfiskowanego towaru. Według informacji Amerykańskiej Izby Handlowej, Ukraina jest największym w Europie producentem nielegalnych kompaktów i programów komputerowych. Stany Zjednoczone tracą z tego powodu 75 mln dolarów rocznie. Na taką sumę opiewały sankcje gospodarcze na importowane z Ukrainy do USA towary - głównie wyroby metalurgiczne i odzież. Sankcje miały wejść w życie 23 stycznia. Deputowani spodziewają się jednak, że teraz Stany Zjednoczone zrezygnują z ich wprowadzenia.
Tymczasem przedstawiciele rządu przekonują, że uchwalona ustawa zbyt łagodnie karze producentów pirackiej produkcji, dlatego Amerykanie wprowadzą sankcje mimo przyjęcia ustawy.
Ukraiński rząd oceniał, że straty gospodarki po wprowadzeniu sankcji wyniosą prawie pół miliarda dolarów rocznie, a prace może stracić kilkadziesiąt tysięcy osób. (kar)