Trwa ładowanie...
d3vbx7l

Ukraina: Służba Bezpieczeństwa bada sprawę fresków Schulza

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) bada sprawę zniknięcia w połowie maja drohobyckich malowideł Brunona Schulza. Na razie jednak sprawy karnej nie wszczęto - poinformował w piątek
Anatolij Wojtowycz ze służby prasowej SBU we Lwowie. Zbieramy informacje. Czekamy na ocenę tego co się stało ze strony urzędu ds. przemieszczania zabytków kultury - wyjaśnił Wojtowycz.

d3vbx7l

Tymczasem kijowska telewizja Nowy Kanał poinformowała w piątek, że SBU już wszczęła sprawę karną w związku z wywiezieniem fresków Schulza do Izraela. Ze zdobytych przez dziennikarzy tej telewizji informacji wynika, że na żadnym przejściu granicznym Ukrainy nie zarejestrowano faktu wywozu malowideł. Oznacza to, że wywieziono je nielegalnie - podkreślono w komentarzu.

Z tego samego programu wynika, że o zamiarach wywiezienia malowideł Schulza przez przedstawicieli jerozolimskiego instytutu Yad Vashem były poinformowane nie tylko władze miejskie Drohobycza, ale także ministerstwo kultury w Kijowie.

Nie mieliśmy wpływu na rodzinę, która tam mieszka, gdyż mieszkanie zostało sprywatyzowane. W zarządzie kultury i w ministerstwie wiedzieli o tym, że freskami zajmują się ludzie z Izraela, ale żadnej reakcji nie było - wyjaśnił przed kamerą Mykoła Mychaś, przedstawiciel władz miasta. (aso)

d3vbx7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vbx7l
Więcej tematów