ŚwiatUkraina: premier wzywa do kompromisu ws. cmentarza

Ukraina: premier wzywa do kompromisu ws. cmentarza

Ukraina i Polska mają wszelkie szanse, aby znaleźć optymalny wariant rozwiązania sporu wokół Cmentarza Orląt we Lwowie - taką opinię wyraził w sobotę na konferencji prasowej w Łucku szef ukraińskiego rządu, Anatolij Kinach.

15.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Według Kinacha na mogiłach się nie wiecuje, lecz się modli i to powinno być zasadą podczas poszukiwaniu kompromisu w tej sprawie. Ukraiński premier przyznał, że historia Polaków i Ukraińców jest złożona i niejednoznaczna, ale - jak powiedział - musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby przeszłość przestała dzielić.

W rozmowie z dziennikarzami Kinach podkreślił, że Polska jest strategicznym partnerem Ukrainy, który znajduje się w dynamicznym procesie integracji ze strukturami europejskimi. Ukraina - powiedział - potrzebuje Polski w UE jako kraju, który będzie wspierał jej interesy w Brukseli.

Ukraiński premier nie podał żadnych konkretów co do sposobu, w jaki konflikt wokół Cmentarza Orląt lwowskich mógłby zostać zażegnany.

Kilka dni temu Ołeksandr Zadorożny - przedstawiciel prezydenta Leonida Kuczmy w parlamencie - powiedział, że administracja szefa państwa pracuje nad tym problemem i wkrótce wystąpi z konkretnymi propozycjami. Niewykluczone, że prezydent Kuczma poinformuje o tym 21 czerwca, podczas wizyty w Rzeszowie.

Kompromisu poszukuje też wspólna grupa robocza, złożona z przedstawicieli władz polskich, władz samorządowych Lwowa i centralnych z Kijowa. Niedawno odbyło się pierwsze posiedzenie, lecz postępu nie osiągnięto. W najbliższych dniach planowane jest kolejne spotkanie.

21 maja miało się odbyć uroczyste otwarcie odnowionego cmentarza żołnierzy polskich we Lwowie. Wcześniej taką datę ustalili prezydenci obydwu państw podczas spotkania w Iwano-Frankowsku zaprosili wszystkich chętnych do udziału w uroczystościach.

Kilka dni wcześniej radni Lwowa odrzucili warunki strony polskiej co do ostatecznego wyglądu nekropolii. Radni nie zgodzili się na proponowany przez polskie władze napis na Grobie Nieznanego Żołnierza i na powrót pomników francuskich i amerykańskich żołnierzy, mimo że w grudniu ubiegłego roku zgodę na to wyrazili przedstawiciele władz centralnych w Kijowie. W rezultacie prezydent Aleksander Kwaśniewski zrezygnował z przyjazdu do Lwowa, a uroczystości otwarcia cmentarza odwołano.

Władze miejskie Lwowa 30 maja zdecydowały, że nowa data otwarcia cmentarza ma być ustalona do 30 lipca, po serii trójstronnych konsultacji. (an)

ukrainacmentarzpolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)