Trwa ładowanie...
d3lm6nd
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukraina ostrzega rosyjską Flotę Czarnomorską

Ukraina ostrzega Rosję przed możliwym udziałem okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w konflikcie gruzińsko-południowoosetyjskim - podało ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina ostrzega rosyjską Flotę Czarnomorską
(WP.PL)
d3lm6nd

"W celu zapobieżenia sytuacji, w której Ukraina może zostać wciągnięta w konflikt zbrojny i działania militarne poprzez udział w nich formacji Floty Czarnomorskiej Rosyjskiej Federacji, tymczasowo stacjonującej na terytorium Ukrainy (...), strona ukraińska zastrzega sobie prawo (...) zakazania powrotu na terytorium Ukrainy okrętów i jednostek, które mogą wziąć udział we wspomnianym konflikcie" - głosi oświadczenie ukraińskiego MSZ.

Ukraińska dyplomacja wyraziła jednocześnie ubolewanie, że strona rosyjska ociąga się z podpisaniem umowy dwustronnej, dotyczącej "udziału Floty Czarnomorskiej, stacjonującej na terytorium Ukrainy, w sytuacjach konfliktowych".

Ukraińskie władze poinformowały, że okręty Floty Czarnomorskiej wypłynęły ze swoich baz w Sewastopolu (Krym) w sobotę. Dowodzi nimi admirał O. Kleckow. Strona rosyjska podała, że okręty te płyną do Noworosyjska (na północny-zachód od wybrzeży Gruzji)".

d3lm6nd

Tymczasem, jak doniosły wcześniej agencje, okręty rosyjskiej marynarki wojennej wpłynęły już na wody u czarnomorskich wybrzeży Gruzji.

Zdaniem rosyjskich mediów celem ma być niedopuszczenie do napływu sprzętu wojskowego do Gruzji drogą morską.

Według MSZ Ukrainy, w rejon konfliktu udał się w sobotę okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, krążownik rakietowy "Moskwa" i siedem innych jednostek. Dzień wcześniej wypłynął tam jeszcze jeden okręt, a grupa innych, bazujących w Sewastopolu, pozostała na wodach u wybrzeża rosyjsko-gruzińskiego po przeprowadzonych tam wcześniej manewrach "Kaukaz 2008".

Nad ranem w niedzielę władze gruzińskie podawały, że w nocy okręty rosyjskiej marynarki przybyły do Oczamczyry, portu w Abchazji, separatystycznej prowincji na zachodzie Gruzji. Oczamczyra leży około 30 kilometrów od granicy między Abchazją a Gruzją. (sm)

Jarosław Junko

d3lm6nd

Podziel się opinią

Share

d3lm6nd

d3lm6nd
Więcej tematów