Trwa ładowanie...

Ukraina. Ołeksij Honczaruk został premierem

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w czwartek na stanowisku premiera Ołeksija Honczaruka. Dotychczas 35-letni prawnik był szefem biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. - Przed nowym rządem stoi najważniejsze zadanie: wzrost gospodarczy - oświadczył szef rządu.
Share
Ukraina. Ołeksij Honczaruk (nowy premier)
Ukraina. Ołeksij Honczaruk (nowy premier)Źródło: PAP, Fot: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
dqim7hx

Honczaruka w czwartkowym głosowaniu poparło 290 z 424 deputowanych. - Nie potrafiliśmy dotychczas uporać się z tymi, którzy przychodzą do władzy, by kraść. Musimy położyć temu kres i my to zrobimy. W moim rządzie nie będzie złodziejstwa - zapewniał ukraiński prezes rady ministrów.

Nowy szef rządu już w 2014 roku próbował dostać się do parlamentu. W wyborach startował z partii "SIła ludzi", której udało się zdobyć zaledwie 0,1 proc. w skali całego kraju. W poprzedniej radzie ministrów pracował jako doradca szefa resortu ekologii Igora Szewczenki oraz doradzał wicepremierowi Stapanowi Kubiwowi.

dqim7hx

Przed wyborami prezydenckimi, które wygrał Wołodymy Zełenski, Honczaruk stał na czele kijowskiej organizacji pozarządowej Biuro Skutecznego Regulowania, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Biuro zajmuje się m.in. "zwiększeniem atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy".

Ukraina. Nowy parlament decyduje

W czwartek na Ukrainie prace rozpoczął nowy parlament wyłoniony w wyniku przeprowadzonych w lipcu przyspieszonych wyborów do Rady Najwyższej. Posłowie zostali zaprzysiężeni rano, a po południu zgromadzili się na pierwszym posiedzeniu. W jego trakcie dymisję złożył dotychczasowy rząd, na czele którego stał premier Wołodymyr Hrojsman.

dqim7hx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Rzeczpospolita, TVN24

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

dqim7hx

Podziel się opinią

Share
dqim7hx
dqim7hx
Więcej tematów