Trwa ładowanie...
drrmlxv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukraina: Ołeksandr Turczynow polecił postawić wojska w stan gotowości

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow polecił w sobotę postawić ukraińskie siły zbrojne w stan gotowości bojowej. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował do władz Rosji o powrót do dialogu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ołeksandr Turczynow
Ołeksandr Turczynow (PAP/EPA, Fot: Sergey Dolzhenko)
drrmlxv

- Biorąc pod uwagę potencjalną agresję, dałem rozkaz postawienia sił zbrojnych Ukrainy w stan pełnej gotowości bojowej. Wzmocniono ochronę elektrowni atomowych, lotnisk i strategicznych obiektów infrastruktury - powiedział Turczynow po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Dodał, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy opracowała plan na wypadek rosyjskiej agresji.

Wkrótce potem minister obrony Ihor Teniuch zadeklarował: "Wojska postawiono w stan najwyższej gotowości. Morale korpusu oficerskiego jest wysokie". Według niego Ukraina ma siły zbrojne, które są w stanie wykonywać swój konstytucyjny obowiązek.

drrmlxv

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował do władz rosyjskich o wycofanie swoich wojsk w miejsca stałej dyslokacji i o przystąpienie do dialogu politycznego. Zapewnił przy tym, że Ukraina jest gotowa bronić swojej suwerenności.

- Apelujemy do strony rosyjskiej o niezwłoczne wycofanie wojsk Floty Czarnomorskiej w miejsca stałej dyslokacji i złagodzenie napięcia - powiedział Jaceniuk po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Wyraził przekonanie, że wszelkie skomplikowane problemy uda się rozwiązać drogą dialogu politycznego z zachodnimi partnerami, z Federacją Rosyjską, a przede wszystkim politycznego dialogu wewnątrz kraju.

Jaceniuk zaznaczył, że wojskowa interwencja na terytorium Ukrainy jest nie do przyjęcia. - Jesteśmy gotowi bronić swojej suwerenności i jesteśmy przekonani, że Rosja nie ucieknie się do interwencji wojskowej na terytorium Ukrainy. Interwencja taka oznaczałaby przecież w tych warunkach rozpoczęcie wojny i koniec jakichkolwiek stosunków między Ukrainą i Rosją - oznajmił.

Premier poinformował, że przeprowadził rozmowę telefoniczną z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i ten zapewnił go, iż decyzja o wprowadzeniu wojsk na terytorium Ukrainy na razie nie zapadła, a "podjęto tylko decyzję o takiej prawdopodobnej możliwości".

drrmlxv

Dodał, że ze swej strony zapewnił, iż na Ukrainie brak jakichkolwiek podstaw do rozpatrywania takiej decyzji. - Utrzymujemy w Ukrainie pokój i stabilność. Ani agresorzy, ani prowokatorzy nie mają prawa mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy - oświadczył.

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła w sobotę na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.

drrmlxv

Podziel się opinią

Share

drrmlxv

drrmlxv
Więcej tematów