Trwa ładowanie...
d43suru

Ukraina: kiedy pogrzeb Gongadze?

Ukraińska prokuratura zamierza wydać ciało zamordowanego w ubiegłym roku dziennikarza Georgija Gongadze władzom miejskim Kijowa, aby je pochować - poinformował w czwartek Andrij Fedur, adwokat matki zamordowanego, Łesi Gongadze. Pani Gongadze nie zgadza się jednak na pogrzeb.

d43suru

Niejednokrotnie oświadczała, że wyrazi zgodę, jeśli zostanie odnaleziona głowa jej syna. Teraz - jak powiedział Fedur - pani Łesia napisze do prokuratury list z oświadczeniem, że zmieniła zdanie.

Opozycyjny dziennikarz - Georgij Gongadze, został porwany we wrześniu ub. r. W listopadzie pod Kijowem odnaleziono zmasakrowane i pozbawione głowy zwłoki. Przeprowadzone w zimie przez rosyjskich, a na wiosnę także amerykańskich specjalistów ekspertyzy potwierdziły, że jest to ciało Gongadze.

Jednocześnie Amerykanie oświadczyli, że minęło zbyt dużo czasu i nie da się ustalić przyczyny śmierci. Adwokat Fedur twierdzi, że byłoby to możliwe po odnalezieniu głowy zamordowanego. W prowadzonym przez ukraińską prokuraturę śledztwie dotychczas nie trafiono na ślad morderców.

Były ochroniarz prezydenta Leonida Kuczmy, major Mykoła Melnyczenko, twierdzi, że zlecenie porwania Gongadze wydał Kuczma. Dowodem są - według niego - nagrania, których dokonał z podsłuchu w gabinecie prezydenta. Oskarżenie to wywołało na Ukrainie poważny kryzys polityczny. Melnyczenko zbiegł do USA, gdzie udzielono mu azylu politycznego. (and)

d43suru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43suru
Więcej tematów