Trwa ładowanie...
d33v7wg

Ukraina i Rosja podpisały umowę o tranzycie gazu


Nie mniej niż 110 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie będzie eksportowała Rosja przez terytorium Ukrainy w ciągu najbliższych 10 lat.

d33v7wg
d33v7wg

Umowę w tej sprawie zawarto w piątek w Charkowie w obecności premierów obydwu państwa, Michaiła Kasjanowa i Anatolija Kinacha.

W opinii obserwatorów umowa nie wnosi niczego nowego, gdyż mniej-więcej takie objętości gazu Rosja eksportuje przez Ukrainę od lat. Jednak dla Kijowa jest to dodatkowe zapewnienie, że w najbliższym czasie Rosjanie nie zbudują gazociągu omijającego Ukrainę, co mogłoby wpłynąć na spadek wielkości surowca przesyłanego przez sieć ukraińskich gazociągów. Obecnie z tytułu tylko opłat za tranzyt Rosjanie przekazują Ukrainie ok. 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Podczas piątkowego spotkania nie doszło z przyczyn formalnychdo podpisania protokołu o dodatkowych przedsięwzięciach w celu zabezpieczenia tranzytu gazu przez Ukrainę. Na razie nie wiadomo o jakie przedsięwzięcia chodzi.

Prezydenci obydwu państw Władimir Putin i Leonid Kuczma osiągnęli niedawno porozumienie w sprawie stworzenia rosyjsko- ukraińskiego konsorcjum, którzy zarządzałby ogromną, ale starzejącą się technicznie siecią ukraińskich gazociągów tranzytowych.

d33v7wg

Kijów i Moskwa zamierzają włączyć do konsorcjum zachodnie kompanie gazowe, które dysponują niezbędnymi środkami na ewentualną modernizację ukraińskich gazociągów. Obydwie strony pracują obecnie nad właściwą umową w tej sprawie, którą potem musi jeszcze zatwierdzić parlament w Kijowie.

Były premier Ukrainy Wiktor Juszczenko poparł w czwartek pomysł powołania konsorcjum, co świadczy, że nie powinno być problemów z ratyfikacją przyszłej umowy w Radzie Najwyższej. Realizacja tego projektu oznacza, że raczej nie powstanie tzw. łącznik międzysystemowy (pieriemyczka) przez Polskę, czyli gazociąg z Rosji, który omijałby terytorium Ukrainy.

Ponadto w czwartek w Charkowie podpisano umowę o udzieleniu przez Rosję kredyty technicznego w wysokości 44 mln dolarów na dobudowę dwóch reaktorów w rówieńskiej i chmielnickiej elektrowniach atomowych. Kijów od lat nie może się doczekać obiecanego na ten cel kredytu od państw zachodnich. Według ekspertów rosyjska pożyczka może dodatkowo uzależnić ukraińską energetykę od Rosji.(miz)

d33v7wg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33v7wg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj